Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 11:10 Bu haber 1555 kez okundu
 
Şanlıurfa’da değirmen sayısı azalıyor
Şanlıurfa’da bir dönemler en gözde işletmelerden biri olan değirmenler gelişen teknolojiye direnmeye devam ediyor. Urfalı değirmenciler, “ Sadece köylerden gelen buğday ve arpaları öğütüyoruz. Bu gidişle artık köylülerde değirmene olan ilgisi bitecek ve bizlerde kepenk kapatmak zorunda kalacağız” diyor.
ÖZEL HABER Haberi
Şanlıurfa’da değirmen sayısı azalıyor

Teknolojinin ilerlemesi, sanayinin gelişmesi, nüfusun çoğalması gibi pek çok etken bazı mesleklerin yok olmasına sebep oluyor. Bunlardan birisi de un değirmenleri… Urfa'da bir zamanların gözde iş kapısı olan değirmeler, gelişen teknolojiye yenik düştü. Artık sayıları bir elin parmağını geçemeyecek duruma düşen değirmenler, birer birer kepenk kapatarak tarihe karışıyor.

Çekilmiş buğday unun lezzeti bir başka oluyor

Buğday ve arpa öğütmede kullanılan değirmenler, yerini modern un fabrikalarına bıraktı.Yakın zamanda köylülerinde artık değirmenlere olan ilgisinin son bulacağını ifade eden Urfalı değirmenciler, mesleklerinin tarihe karışmak üzere olduğunu aktardı. Urfalı Değirmenciler, “Maalesef vatandaşlarımız biraz zahmetli, biraz da külfetli olduğu için buğdaylarını değirmenlerde öğütmüyor.  Oysa değirmende çekilmiş buğday unlarının lezzeti bir başka oluyor. Bunu bilen vatandaşlarımız ise maalesef parmakla gösterilecek kadar azaldı. Bizim işlerin de pek tadı tuzu yok. Değirmenlere de ihtiyaç kalmadı. Değirmenlerimiz kaderlerine terk edildi.Şuan sadece köylerden gelen buğday ve arpaları öğütüyoruz. Bu gidişle artık köylülerde değirmene olan ilgisi bitecek ve bizlerde kepenk kapatmak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Mehmet ASLAN

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı