Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:01 Bu haber 831 kez okundu
 
Şanlıurfa’da termometreler 40 dereceyi gösterdi
Türkiye’nin en sıcak kentlerinden olan Şanlıurfa’da termometreler güneş altında 40 dereceyi gösterdi. Uzmanlar ise, artan sıcaklarla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulundu.
ÖZEL HABER Haberi
Şanlıurfa’da termometreler 40 dereceyi gösterdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Şanlıurfa’da hava sıcaklığı 40 derece ölçüldü.Kentte hava sıcaklığı yaşamı olumsuz etkilerken, oruç tutan vatandaşlar zor anlar yaşadı.  Sokakta çalışmak zorunda kalan vatandaşlar ise  aşırı sıcaklara aldırış etmeden çalışmaya devam etti. Bazı vatandaşlarında dinlenme parklarındaki banklarda veya çimlerde uyuduğu görüldü.

Çocuklar gölü tercih etti

Ramazan Ayında Balıklıgöl bahçesi tıklım tıklım dolarken, çocuklar da serinlemek Dergah Çarşısının yanında bulunan Hasan Paşa Camisi’nin bahçesindeki gölü tercih etti.Çocukların yanı sıra iftar saati için Balıklıgöl'ü seçen yaşlılar da ayaklarını suya koyarak iftar saatini bekledi.   Merkezi soğutma sisteminin bulunduğu camilerde vatandaşların uğrak yeri oldu. Serin hava nedeniyle bir sonraki namaz vaktine kadar uyuyan oruçlu vatandaşlar, ilginç görüntüler oluşturuyor.

 

“Şanlıurfa’da yaşamaktan mutluyuz”

Gazetemize konuşan vatandaşlar, sıcakların devam edeceğini belirterek, "Ramazan ayı havaların sıcak olmasıyla çok zor geçiyor. Dışarıda durulacak bir sıcaklar var. Sürekli terliyoruz, insanları ateş basıyor ve sürekli su tüketme ihtiyacı var. Çok zor şartlar altında yaşıyoruz ama yine de Şanlıurfa’da yaşamaktan mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan uyarı

 Uzmanlar ise, artan sıcaklarla ilgili uyarılarda bulundu.Uzmanlar,”Sıcak havalar vücutta sempatik sistemi ve stres hormonlarını tetikler. Bu da kalpte ve damarlarda olumsuz etkilere yol açabilir. Kalpte çarpıntılar, tansiyon atakları, nefes darlığı ve kalp krizlerine yol açabilir. Aşırı sıcaklarda vücuttaki su kaybı ile beraber kanın akışı azalır ve bu da damar tıkanıklığı riskini arttırır. Vatandaşlarımızın saat 11.00-16.00 arasında güneşe birebir maruz kalmamasını, mümkünse açık ve hava alan giysiler giyinmesini ve bol bol sıvı tüketmesini öneririm. Bu nedenle bölge insanımızın özellikle sıcak günlerde kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Her hangi bir olumsuzluk yaşadıklarında (nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, bayılma, gözlerde karartma gibi) en yakın sağlık kuruluşuna gitmelerini öneririm” dedi. 

Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre önümüzdeki günlerde hava sıcaklığının birkaç derece daha artması bekleniyor.

MEHMET ASLAN/

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı