Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 13:26 Bu haber 5129 kez okundu
 
Şanlıurfa eğitiminin karnesi kime verilmeli?
Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan Şanlıurfa 2019 yılı için açıklanan illerin eğitim sıralamasında 78. Sırada yer alarak dikkat çekti. Bu başarısızlığın karnesi kime verilmeli?
EĞİTİM Haberi
Şanlıurfa eğitiminin karnesi kime verilmeli?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2019 yılı illere göre sınava katılan öğrenci sayısı ve alt test ham puan ham puan ortalamalarına göre Şanlıurfa 78. Sırada yer aldı. Son yıllarda bu sıralarda yer almayı gelenek haline getiren Şanlıurfa’da, eğitimdeki başarısızlıktan dolayı sorumlulukları hakkında en küçük bir açıklama, başarısızlığı üstlenme yâda başarısızlığın sebeplerini araştırma ve üst sıralarda yer almak için bir gayret gösterilmemesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

 

BAŞARISIZ ÖĞRENCİYE KIRIK NOT YA BAŞARISIZ YETKİLİLERE?

Eğitim ve öğretim dönemi boyunca girdikleri yazılı yâda sözlü sınavlar sonucunda başarısız öğrencilere verilen kırık not ve sonuncunda yılsonunda ellerine verilen zayıflarla dolu karnelerin sorumlusu sadece öğrenciler mi? Öğretmenlerin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Valiliğin hiç mi suçu yok. Ders çalışmayan, öğretmenlerin deyimiyle tembel öğrenciler yılsonunda aldıkları notlar ve karnelerle cezalandırılıyor ya yetkililer!

 

SADECE OKUL YAPMAK EĞİTİME YATIRIM MIDIR?

Şanlıurfa2da son yıllarda sürekli olarak okulların açılması eğitim anlamında yapılan tek hamle olarak görülürken, okul yapmanın Şanlıurfa’nın eğitimdeki başarısızlığı için bir çare olmadığı görüldü. Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden olan “Hababam sınıfı” filminde Mahmut Hoca eğitimle ilgili olarak söylediği sözler eğitim sıralamasında son sıralarda yer alan Şanlıurfa’nın yetkililerine o yıllardan verilen bir mesaj olarak algılandı. Filmdeki öğrencilerin “Kel Mahmut” olarak adlandırdıkları Mahmut Hoca (Münir Özkul) eğitim ve okul ile ilgili olarak, ““Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.”  İfadelerini kullanmıştı.  O yıllarda eğitim ile ilgili Mahmut Hocanın altın değerindeki bu sözlerini Şanlıurfa’da eğitimden sorumlu yetkililer tarafından algılanmadığı görüldü.

 

TEŞEKKÜR VE TAKDİR BELGELERİ NEYE GÖRE VERİLİYOR?

Yarıyıl ve yılsonu dönemlerinde veliler tarafından kendi çocuklarının başarısını göstermek amacıyla sosyal medyada paylaştıkları teşekkür ve takdir belgelerinin hangi kriterlere göre öğrencilere verildiği merak konusu oldu. Şanlıurfa’nın eğitim sıralamasında son sıralarda yer almasına rağmen okullarda öğrencilere dağıtılan teşekkür ve takdir belgelerinin sayısının kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

 

 

ÖZEL OKULLARA VERİLEN PARALAR HEBA MI OLUYOR?

Devlet okullarını beğenmeyen ve maddi anlamda durumu iyi olan yâda durumu iyi olmamasına rağmen güçlüklerle “ben okumadım evladım okusun” düşüncesinde olan veliler bin bir zorluklarla öğrencilerini özel okullara yâda etüt merkezlerine hatırı sayılır bir ücret ödeyerek gönderiyorlar. Açıklanan eğitim sıralamasında Şanlıurfa’nın son sıralarda yer alması akıllara verilen paraların heba mı olduğunu? Ve özel okullarında eğitimci değil de tüccar zihniyetiyle mi? Yönetildiğini sorularının gelmesine neden oldu.

 

SİVEREK’TEKİ KATLİAMIN SEBEBİ EĞİTİMSİZLİK Mİ?

Son günlerde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşanan katliama sosyal medya üzerinden tepki veren vatandaşlar, yaşanan bu tür olayların yaşanmasının ana sebebi olarak eğitimsizlik olduğunu öne sürdüler.

 

YETKİLİLER NE DİYECEK?

Şanlıurfa’nın eğitim sıralamasında son yıllarda sürekli olarak son sıralarda yer alamsı ile ilgili yetkililerin nasıl bir açıklama yapacakları merak konusu oldu. İl Milli Eğitim Müdürü ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in bu konuda nasıl bir açıklama yapacakları ve Şanlıurfa’nın eğitim sıralamasında daha iyi yerlere gelebilmesi adına ne gibi çalışmalar yapacakları merak ediliyor?

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı