Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 11:22 Bu haber 2098 kez okundu
 
Şanlıurfalılar bu yıl balığa doyacak!
Balık sezonunun açılmasıyla birlikte Şanlıurfa’da çeşit çeşit balıklar tezgahlardaki yerini almaya başladı. Bu yıl balığın bol olacağını belirten Urfalı balıkçılar, ilerleyen günlerde fiyatların da düşeceği müjdesini verdi.
ÖZEL HABER Haberi
Şanlıurfalılar bu yıl balığa doyacak!

1 Eylül itibariyle balık sezonu açıldı ve balıkçılar "Vira bismillah" diyerek denizlere ağ attı.Yasağın kalkmasıyla ilk ağını atan balıkçılar sezona bereketli başladı. Balık sezonunun açılmasıyla birlikte Şanlıurfa’da çeşit çeşit balıklar tezgahlardaki yerini almaya başladı. Bu yıl balığın bol olacağını belirten Urfalı balıkçılar, ilerleyen günlerde fiyatların da düşeceği müjdesini verdi.

Bu yıl hamsi bol olacak

  Urfalı Balıkçılar "Balık sezonunun başlamasıyla tezgahlar hareketlendi. Bu yıl hamsi bol olacak gibi görünüyor. Fiyatlar şu an sezona göre iyi, düşmeye de devam edecek. Özellikle hamside yaşanan bolluk fiyatları daha da düşürecek" diye konuştu.

Siftahla beraber tezgahları dolduran hamsi bu yıl vatandaşın sofrasından eksik olmayacak. Şu anda kilosu 15 lira olan hamsinin fiyatı önümüzdeki günlerde 5 liraya kadar düşeceği belirtildi.

Balıklar önemli bir geçim kaynağı oldu

Öte yandan av mevsiminin başlamasıyla vatandaşlar Türkiye’nin en büyük yapay gölü olan Fırat nehri havzasında balık avlama başladı. Avladıkları balıklarla geçimini sağlayan ve günlük olarak tüketen vatandaşlar, yakaladıkları balıklarla poz vermeyi de ihmal etmiyor.  Hem elektrik enerjisi hemde tarımsal sulama konusunda, öncelikli olarak Şanlıurfa ve Türkiye tarımı için önemli bir kaynak oluşturan Atatürk Barajı göleti, gelişen kültür balıkçılığı ile birlikte birçok ailenin de geçim kaynağı oldu.

  Bozova, Halfeti, Hilvan başta olmak üzere Fırat’a kıyısı olan ilçelere bağlı köylerde avlanan balıklar, önemli bir geçim kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Balıkçılar kültür balıkçılığının gelişeceğinden umutlu

Geceden avlanan balıklar, sabahın erken saatlerinde Pazar yerlerinde kurulan sabit tezgâhlar ile seyyar tezgâhlarda satışa sunuluyor. Avlandığı gibi satılan balıklar, vatandaşın hem ucuz, hem de taze balık tüketmesine olanak sağlıyor.   Balık tezgâhlarında kıyı balıkçıları tarafından tutulan az miktarda balık çeşitlerine rastlanırken, tezgâhları genellikle kültür balıkları süslüyor. Atatürk Barajı ve Fırat nehrinden avladıkları balıkların kendileri için ekmek kapısı olduğunu belirten Balıkçılar, kültür balıkçılığının daha da gelişeceğini ifade ediyor…

Mehmet ASLAN

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı