Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 09:41 Bu haber 893 kez okundu
 
Sosyal mesafeyi hiçe saydılar
Tüm dünyada uygulanan Krona virüs tedbirlerine genel olarak uyum sağlanırken, Şanlıurfa’da bir banka önünde oluşan banka sırası kuyruğunda önlemler almadan sosyal mesafe kuralına uymadılar.
ÖZEL HABER Haberi
Sosyal mesafeyi hiçe saydılar

Son yıllarda dünya genelinde savaş v olumsuzluklara oranla en tehlikeli duruma dönüşen korona virüs tehlikesi artarak devam ediyor. dünya genelinde birçok ülke alınan tedbirlere rağmen virüs’ün yayılmasını durduramazken, ülkemizde ise diğer ülkelere oranla virüsün yayılımını önlemek için alınan tedbir kararları hızla uygulanıyor.

Başta temizlik ve sokağa çıkmamaya özen göstermek konusunda yapılan uyarılar ve alınan önlemler hayatın her alanında uygulanırken, Şanlıurfa’da bir banka önünde yaşanan sıra bekleme kuyruğunda hiçbir güvenlik önlemi almaksızın ve buna ek olarak gerekli mesafeyi korumadan sıra bekleyen vatandaşların bu hali akıllara adeta durgunluk verdi.

Uyarılara rağmen tedbir alınmadan sıra bekleyen insanların virüse inat bu halleri önlem lalan vatandaşların tepkisine neden oldu. Hiçbir güvenlik önlemi almadan sıra bekleyen vatandaşların aynı zamanda maske ve eldiven takmamalarının sağlık açısından son derece büyük tehlike oluşturduğunu belirten vatandaşlar sıra bekleyenlerin diğer insanlarında hayatını tehlikeye attıklarını söylediler.

Gerekli önlemleri almaları gerektiğini belirten vatandaşlar; “Dünyaya meydan okuyan ülkeleri bile etkisiz bir duruma düşüren ve gözle görünmeyen bir virüsten toplumlar bu kadar korkarken ülkemizde ne yazık ki bu konuda insanlar gerekli önemi göstermiyorlar.

İnsanlar candan önce mal ve para derdine düşmüş virüsün bulaşıcılığını ve öldürücü etkisini bile hiçe sayarak, bankalar önünde sıra bekliyorlar. Bunu yaparken ne yazık ki herhangi bir güvenlik önlemi de almıyorlar. Bu insanlar kendi yakınlarının da hayatını tehlikeye atmaktan öte gitmiyor. Bankalar önündeki yığılmalar bunun bir göstergesi. Ne bir eldiven nede bir maske koruyucu hiçbir tedbir olmadığı gibi aynı zamanda sosyal mesafe kurallarına da uymadan saatlerce sıra bekliyorlar.

Devletin bu gibi durumlarda bankalardan ayrılan vatandaşları karantinaya almaları gerektiği inancındayız. Aynı şekilde bankalarında bu vatandaşlara işlem yapmaması gerekiyor. Çünkü bu durum halk sağlığını tehlikeye koyabilecek bir durum ve geri dönüşü beklide çok zor olabilecek sonuçlar doğurabilen bir durum.

Vatandaşların bu şekilde sıra beklemelerine bankaların da gerekli uyarılarla karşılık vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bu sıraların oluşmasını engelleyecek olan bankların kendileridir. Çünkü bir şekilde onların da hayatları tehlike altında ve bu duruma görevliler de sessiz kalıyor.

Vatandaşların yapmış olduğu bu sıra olayı ve özellikle tedbirsiz bir şekilde bekleme konusu son derece yanlış. Yetkililerin bir an önce harekete geçerek, bankaların önlerinde bu tür tedbirsiz insan sıralarını bir şekilde dağıtmaları ve gerekirse bankanın işlem yapmamasını sağlamasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı