Tanal, “Sahipsiz memleket Şanlıurfa”
Haber
03 Eylül 2020 - Perşembe 18:03
 
Tanal, “Sahipsiz memleket Şanlıurfa”
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın gündemi yine Şanlıurfa oldu. Son günlerde sürekli olarak Şanlıurfa ile ilgili eksiklik ve sıkıntıları gündeme getiren Tanal’ın sitemi bu kez Şanlıurfa’nın sahipsizliği oldu.
GÜNDEM Haberi
Tanal, “Sahipsiz memleket Şanlıurfa”

Son günlerde Şanlıurfa ile ilgili sıkıntıları dile getiren Şanlıurfalı CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da üretilen fakat ismi sürekli olarak Antep fıstığı yada Siirt fıstığı olarak lanse edilen Şanlıurfa fıstığının Ceylanpınar TİGEM’in yaptığı ihale duyurularında “Siirt”, “Antep”, “Ohadi” denilmesini eleştirdi. Haliliye Belediyesi tarafından yapılan fıstık heykeli ile ilgili olarak da ““Urfa fıstığı” şeklinde bir tanıtım yazısını heykelin kenarına işleseydiniz.” Dedi.

 

“Sahipsiz Memleket Şanlıurfa”

Tanal, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Şanlıurfa Haliliye Belediyesi, Fıstık Park’a ‘fıstık heykeli’ dikti. Hangi fıstık türü? Urfa mı, Antep mi, Siirt mi? İsim yok.  Madem heykel Urfa fıstığını sembolize ediyor, o zaman “Urfa fıstığı” şeklinde bir tanıtım yazısını heykelin kenarına işleseydiniz.  Maalesef Türkiye’de en çok fıstık Şanlıurfa’da yetişiyor ama Urfa fıstığı piyasada “Antep fıstığı”, “Siirt fıstığı” olarak anılıyor, pazarlanıyor, satılıyor.  Fıstıkta da Urfa markasına sahip çıkamadık.  Şanlıurfa’da yetişen, üretilen Urfa fıstığının Antep fıstığı, Siirt fıstığı olarak anılması ağrıma gidiyor.  İşte TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nün yetiştirdiği, işlediği fıstıklar, “Antep fıstığı” yazılı kutulara konularak piyasaya satılıyor.

TİGEM Ceylanpınar Müdürlüğü’nün ihale duyurularında “Siirt”, “Antep”, “Ohadi” deniliyor, lakin bir tek “Urfa” denilmiyor. Şanlıurfa’da yetişen, Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen Urfa fıstığına neden Antep, Siirt fıstığı diyorsunuz?  Şanlıurfa sınırları içerisindeki bir kurum olan TİGEM Ceylanpınar Müdürlüğü, lütfedip Urfa fıstığı etiketiyle ürün satışı yapmıyor. İlla Antep olacak! Boşuna “Şanlıurfa sahipsiz bir memlekettir” demiyoruz.  Fıstığı, Antep ve Siirt’e kaptırdık. Çiğ köfteyi Adıyaman’a kaptırdık. İsotu Gaziantep’e kaptırmak üzereyiz. Bu gidişle Şanlıurfa’nın kendine has tüm simgelerini, sembollerini, markalarını başka illere kaptıracağız. “

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı