Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 10:43
 
Tarihi kale harabe ve pislik içerisinde yüzüyor
Turizme kazandırılan Urfa Kalesi, bakımsızlık nedeniyle çöp yuvasına döndü. Vatandaşlar, çöp birikintilerinin çevrelediği tarihi kalenin, çirkin görüntüsünden biran önce kurtulmasını istiyor.
ÖZEL HABER Haberi
Tarihi kale harabe ve pislik içerisinde yüzüyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin turizm kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da, tarihi eserler her geçen gün kirletilerek, değerini yitiriyor. Atıklarla çöp yuvası haline gelen Şanlıurfa’nın tarihi kalesi, tarihe verilen değeri gözler önüne seriyor. Kale projesi kapsamında yıkılan evler, şimdi çöp alanı olarak kullanılıyor. Tarihi kalesinin surlarını çevreleyen atıklar, Şanlıurfa’nın turizm kenti imajına gölge düşürüyor.

“Şanlıurfa’nın o doyumsuz kuşbakışı seyrini izlemeye gelirken bu çöplükleri görmek zorunda mıyız?”

Tarihi Şanlıurfa Kalesi'ni gezmeye gelen vatandaşlar gördükleri karşısında şaşkına döndüklerini ifade ederken, görüntü kirliliğine son verilmesini istediler. Proje aşamasında olan tarihi kaleye azda olsa ziyaretçi geldiğini vurgulayan vatandaşlar, " Şanlıurfa’nın o doyumsuz kuşbakışı seyrini izlemeye gelirken bu çöplükleri görmek zorunda mıyız? Tarihi kalede gerekli her şey yapılmalı. Kalenin eteklerinde pislikten geçilmiyor. Burası Şanlıurfa’nın mirasıdır herkes buraya gözü gibi bakmalı ve korumalıdır" diye konuştular.

Şanlıurfa halkının tarih eserlere karşı hassas olduğunu söyleyen vatandaşlar, tarihi mekânlarına temizliğine önem verilmesini istediler.

“Buralar harabe ve pislik içerisinde yüzüyor”

Vatandaşlar, "Şehrimizin tarihi özellik taşıyan kaç tane yerimiz kaldı ki buralar böyle harabe ve pislik içerisinde yüzüyor. Seneler öncesinde burayı madde bağımlısı çocuklar istila etmişti ve buralara korkumuzdan gelemiyorduk. Şimdiyse kirlilikten dolayı gelemiyoruz. Yetkililer buralara gerekli özeni göstermelidir" ifadelerine yer verdi.

Bunun yanı sıra kalede bulunan mağaralar ve bazı kısımlarda çöplükten geçilemez iken, mağaraların uyuşturucu kullanıcılarının mekânı haline geldiği, kalenin dört bir tarafının esrar kovaları ve içki kutularıyla dolduğu da görüldü.

“Aileler, madde bağımlıları yüzünden buraya gelemiyor”

Yerel yöneticilerin ilgisizliği yüzünden tarihi kalenin sahipsiz ve fuhuş yuvası haline geldiğini ifade eden bazı vatandaşlar da, “Buradaki tarihi yerler hiçbir zaman restore edilmemiştir. Burada birkaç tane tarihi sığınma yerleri var ve buralara esrarcı, eroinci insanlardan başka kimse gelmiyor. Buraları adeta harabeye çevirmişler. Aileler, madde bağımlıları yüzünden buraya gelemiyor. Yetkililerin bir an önce bir el atıp, buraya çekidüzen vermesini istiyoruz” şeklinde konuştular

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı