Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 09:31 Bu haber 657 kez okundu
 
Tarımın başkentinde kanayan yara
Batıda çalışmak için kamyon ve minibüslerle yollara dökülen Urfalı mevsimlik tarım işçileri trafik kazalarına kurban gitmeye devam ediyor. Son 1 ayda meydana gelen kazada ise 1 kişi öldü 25 işçi yaralandı.
ÖZEL HABER Haberi
Tarımın başkentinde kanayan yara

Tarım arazileri genişliği ve verimliliği bakımından ülkenin önde gelen illerinin başında yer alan Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçileri çalışmak için göç etmek zorunda kalıyor. Çadırlarını ve eşyalarını tırlara ve kamyonlara yükleyen tarım işçileri, minibüs ve otobüslerle çalışacakları kentlere doğru yola çıkıyor. Yılın 6 ayında çeşitli bölgelerde zor şartlarda günlük 40-50 lira karşılığında çalışan tarım işçileri, sonbaharla birlikte de memleketlerine dönüyor.

Yaşam şartları çok kötü

Mevsimlik işçilerin kaldığı çadırlarda yaşamsa en az tarlada çalışmak kadar zor.Tarla sahibi tarafından kurulan bu çadırlarda tuvalet ve banyo dışarıda. Tarım işçilerinin neredeyse tamamı sağlıklı içme suyundan yoksun, derme çatma barakalar ve çadırlarda barınarak çalışıyor. 10 kadından 8’i 18 yaşın altında evleniyor. Tuvaletler olmadığı için insan atıkları mevsimlik işçiler üzerinde büyük tehdit oluşturuyor. Türkiye ortalamasıyla kıyaslandığında, mevsimlik işçiler arasında anne ölümleri 9 kat, bebek ölümleri de 5 kat fazla. Yöre’de yaşayan halkla hiçbir problemin olmadığını ifade eden işçiler çalışma koşullarının da iyileştirilmesi için talepte bulunuyor.

25 Urfalı işçi yaralandı

Kamyon kasalarında minibüslerde tren vagonlarında gece gündüz demeden insan haklarına aykırı bir şekilde taşınan tarım işçileri her yıl olduğu gibi bu yılda  ölümlü kazaların kurbanı oluyor. Bu yolculukta meydana gelen kazalarda yüzlerce işçi hayatını kaybederken, yüzlercesi ise yaralanıyor. Kazaların kurbanları genelde kadınlar ve çocuklar oluyor. Yollar ve araziler her yıl tarım işçilerinin kanlarıyla sulanıyor.Son 1 ayda Konya ve Aksaray’da meydana gelen kazada ise 1 kişi öldü 25 Urfalı işçi yaralandı.

İlerleme sağlanamıyor

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, tarım işçilerinin sorunlarını azamiye indirme konusunda çalışmalar yapılmasına karşın yeterli bir ilerleme sağlanamadığını söyledi.Üretim veya hasat mevsiminde yüzlerce işçinin   yollarda veya tarlalarda sağlıksız koşullar nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade eden Başkan Mehmet Şaka, Urfa’dan Türkiye'nin değişik bölgelerinde mevsimsel olarak göç eden tarım işçilerinin çoğunu kadınlardan ve çocuklardan oluştuğunu dile getirdi.

Kaderleri yollarda başlıyor

Şaka, “Bu işçilerin iş bağlantısını çavuş,dayibaşı,elçi gibi isimler ile adlandırılan kişiler yapmaktadır.Tarım emekçilerinin kader yolculuğunun başlangıcı taşıma sorunu ile başlar.Transit diye tabir edilen toplu taşıma araçları veya kamyonetlere çoluk çocuk doluşarak binlerce km yol yapmak zorunda olmaları.Çalışma alanındaki barınma koşullarının yok denecek kadar olmaması..Baraka,çadır,yığma yapılarda barınma zorunluluğu.Tarlada temizlik,wc,banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak alanların yetersizliği veya hiç olmaması.Orani 20 civarinda olan okul çağındaki çocukların eğitimden geri kalmaları veya tamamıyla okuldan ayrılmaları .Sosyal güvencesiz,uygun olmayan sağlıksız koşullarda yaşamak zorunda kalan çocuk ve özellikle hamile kadınların,tarım alanindaki kimyasal kalıntılardan etkilenmek suretiyle kalıcı veya geçici sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaları.Denetim yetersizliği nedeniyle çalışmasına izin verilmemesi gereken hamile kadın ve çocukların aldıkları ücret nedeniyle bu işin öncelikli tercihler olması” dedi.

İnsani şartlar yerine getirilmeli

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım işçilerinin sorunlarının çözüm yollarını azamiye indirme konusunda çalışmalar yapılmasına karşın yeterli bir ilerleme sağlanamamaktadır. Her üretim veya hasat mevsiminde yüzlerce insan ya yollarda ya da tarla başındaki sağlıksız koşullar nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Yerelde sosyal yapıları irdelenmek suretiyle ,sağlık,ulaşım,barınma,eğitim gibi insanı yaşam şartlarının yerine getirilerek bu alanda çalışmaya haiz kişilerin çalışmasına izin verilmelidir.Çocuk veya çalışma alanındaki kimyasal etkileşimden zarar görebilecek hamile kadın ve yaşlıların kesinlikle bu alanda bulundurulmamalıdır. En önemli çözüm yolu mekanizasyon gelişimini yapmış bir tarım ve  kırsal kalkınmayı tamamlamış bir sistemden geçmektedir.”

MEHMET ASLAN

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı