Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 11:13 Bu haber 2046 kez okundu
 
‘Tırpancılık’ tarihe karışıyor
Tarımın başkenti Şanlıurfa’da teknolojinin bir kurbanı da ‘tırpancılık’ oldu. Ot biçme makinelerinin son zamanlarda yoğun talep görmesiyle, tırpancılık mesleği tarihe karışıyor.
ÖZEL HABER Haberi
‘Tırpancılık’ tarihe karışıyor

Mehmet ASLAN

Şanlıurfa’da tırpanla ot biçme işlemleri aşırı sıcaklara rağmen devam ediyor. Tırpancılar, 40 dereceye varan sıcaklıklarda akşam saatlerine kadar tarlalarda çalışıyorlar.   Traktör ve diğer tarım araçlarının girmediği alanlara giren tırpancılar, sıcak hava ve zehirli hayvanlara  aldırış etmeden ot biçiyorlar.

Urfa’da yaklaşık 3 ay süren tırpancıların zorlu mesaisi, her gün 12 saat sürüyor. Tırpancıların yevmiyeleri ise 100 TL ile 150 TL arasında değişiyor.

Mesleği yaşatmaya çalışıyorlar

Zira  ot biçme makinelerinin son zamanlarda yoğun talep görmesiyle, tırpancılık mesleğin tarihe karışıyor. Tırpancılık yaparak geçimini sağlayan Urfalı vatandaşlar da, teknoloji karşısında kaybolmaya yüz tutan mesleği yaşatmaya çalışıyor.

 Teknoloji tırpana darbe vurdu

Geçimlerini bu işle sağlayan tırpancılar, son dönemde tarım alanında yaşanan teknolojik yeniliklerin tırpancılığa darbe vurduğunu belirtiyor. Gazetemize konuşan tırpancı Ahmet Çiftçi, yılladır köylerde tırpancılık yaptığını söyledi. Sıcak havalara rağmen günde 12 saat çalıştıklarını aktaran Çiftçi, son dönemle çıkan ot biçme makinelerinin tırpancılık mesleğine darbe vurduğunu söyledi.

Çiftçi şöyle konuştu:  “Çocuklarımın rızkı için çalışmak zorundayım. Bu işin tehlikesi var. İş sırasında yılan ve akrep sokmaları oluyor. Artık tırpancılık işi bitiyor. Ot biçme makinelerin çıkmasıyla ve teknolojinin ilerlemesi bizim bu mesleğimizi bitiriyor.”

Biçerdöverler çıktıktan sonra birçok kişinin tırpan yerine bu iş makinelerini tercih ettiğini belirten Ahmet Çiftçi, teknolojiye rağmen mesleklerini sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı