Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 10:05 Bu haber 1739 kez okundu
 
Üniversite adaylarını YKS heyecanı sardı
Hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek Şanlıurfalı öğrenciler heyecan ve stres içinde gün sayıyor. Üniversite adaylarını ve ailelerini uyaran uzmanlar ise, son bir haftanın doğru değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
ÖZEL HABER Haberi
Üniversite adaylarını YKS heyecanı sardı

YKS maratonunda sona gelindi. 2,5 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak.2019 YKS (Yükseköğretim Kurumlarına Giriş Sınavı) sınav giriş yerleri ve belgeleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM'nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

Bol bol deneme sınavı çözün

Urfalı eğitimciler ise, hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili öğrencilere önemli uyarılarda bulundu. Son bir haftanın doğru değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar,“Yoğun ders çalışmak yerine soru çözümlerine odaklanmalısınız. Bol bol deneme sınavı çözün. Yeni konu çalışmaktan ziyade zihninizde tam oturmamış konular varsa onları tamamlayın. Çalışma sisteminiz ne ise son güne kadar o sistemle devam edin” dedi.

Son gün ders çalışmayın

Uzmanlar, “Sınavdan bir gün önce öğrencilerimizin ders çalışmamasını tavsiye ediyoruz. Seri denemelerden sonra öğrencilerimiz ders çalışmaktan ziyade biraz daha eğlenceli, ailesi ile beraber mutlu olacakları şeyleri yaparlarsa sınav kaygısı daha aza iner. Başka bir konuda uyumama konusudur özellikle öğrencilerimizde gözlemlediğimiz, en çok gelen şikâyetlerden bir tanesi, öğrencilerimizin sınav akşamı uyumamam sorunları meydana geliyor.  Uyuma sorunu ile karşılaşan bir öğrenci kesinlikle o akşam uyumak için kendisini zorlamamalıdır. Çünkü sınav esnasındaki o sınav psikolojisi öğrenci ne kadar uykusuz olursa olsun, sınav esansında uyuyamayacaktır, yani uykusu gelmeyecektir. Dolayısıyla ben sınavda uyuyacağım, uyuya kalacağım sınavda diye düşünme ve bunun kaygısının içerisine girmesi yanlış bir duygudur. Dolayısıyla sınav akşamı uykusu gelmeyen bir öğrenci kendini rahta şeyler ile zamanını geçirerek, uykusu geldiği zaman uyuyacaktır” ifadelerini kullandı.

Ailelere de iş düşüyor

Uzmanlar hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili ailelere önemli uyarılarda bulundu. Aileler de önemli tavsiyelerde bulunan uzmanlar,  "Ailelerimiz sınav esnasında morallerin daha yerinde olması için destek olmaları gerekiyor, öğrencilerimize her zaman başarı duygusunu empoze etmemiz lazım. Başara bilirsin, sana güveniyorum gibi öğrencilerimize özgüven aşılayıcı sözler öğrencilerimizin motivasyonlarını, morallerini, kaygılarını azaltacaktır" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Balıklıgöl’e akın

Şanlıurfa'da, cumartesi ve pazar günü yapılacak olan gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesi öğrenciler Balıklıgöl'de balıklara yem atıp dilek diledi, türbelerde dua etti.Balıklara yem atarak başarılı olma dileğinde bulunan öğrenci ve velileri daha sonra kentteki türbelerde dua etti.

Otobüsler ücretsiz olacak mı ?

Türkiye’nin birçok ilinde büyükşehir belediyeleri, hafta sonu gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedeniyle öğrencilere ulaşımın 2 gün boyunca 'ücretsiz' olacağını açıkladı.Urfalı öğrenciler ise, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e seslenerek hafta sonu otobüslerin ücretsiz olmasını istedi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir karar alıp almayacağı ise merak ediliyor.

MEHMET ASLAN/

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı