Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 09:16 Bu haber 2448 kez okundu
 
Üniversite öğrencileri emlak piyasasını hareketlendirdi
Şanlıurfa’da üniversiteye yeni kayıt yaptırmak için kente gelen öğrenciler hem ekonomiyi hem de emlak piyasasını hareketlendirdi. Ev kiralarında geçen yıla oranla yüzde 15 oranında artış yaşanırken, şehirde kiralık ev bulmakta zorlanan üniversite öğrencileri özel yurt ve apart dairelere yöneliyor.
ÖZEL HABER Haberi
Üniversite öğrencileri emlak piyasasını hareketlendirdi

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı tercih sonuçlarının açıklanmasıyla Harran Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin sayısında önceki yıllara oranla önemli bir artış görüldü.  YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Harran üniversitesinde de kayıt işlemleri başladı.

  5 bin öğrencinin eğitim gördüğü Şanlıurfa’da yeni öğrencilerin gelişi kentteki ekonomiyi ve emlak piyasasında canlanmasına neden oldu. Ev kiraları yeni öğrencilerin gelmesiyle yaklaşık yüzde 15 oranında artış gösterdi. Şanlıurfa’da kiralık ev bulmakta güçlük çekenler ise metrekare olarak daha küçük olmasına karşın yurt ve apart dairelere yöneldi.

Kiralık ev neredeyse yok

Şanlıurfa’da emlakçılık yapan Ahmet Doğan, gazetemize yaptığı açıklamada, her öğrenci döneminde kiraların arttığını belirtti. Doğan, “Şanlıurfa’da öğrenciler kayıt için gelmeye başladı.Bu yüzden kira tutarları artıyor. Bazen öğrencilerimize kiralık ev bulamıyoruz" dedi. Emlakçı Ahmet Doğan, Bazı ev sahiplerinin öğrencilere ev vermediğini ve bu yüzden mağduriyetlerin oluştuğunu dile getirdi.Öğrencilerin genelde üniversitelere yakın Sırrın, mahallelerden ev aradıklarını kaydeden Doğan, " Öğrencilerin çoğu apartlara, yurtlara yöneliyorlar. Çünkü ev bulamıyorlar. Örgencilerin çoğu eşyalı daire istiyorlar, o da yok. Olan dairelerin fiyatları da çok yüksek. Kiralık evlerde, eşyasız 1+1’ler 700 lira eşyalı olanlar ise 2 bin liraya kadar çıkıyor. Konumuna göre değişiyor " diye konuştu.

    Bursa’dan gelen Cihan Taş ise, oğlunun Harran Üniversitesi’ni kazanmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Eğitim Fakültesi’nde oğlunun kayıt işlemlerini tamamlayan Taş, ev ya da apart daire düşündüğü belirtti.

E-devlet kayıt kuyruklarını bitirdi

Öte yandan kazandıkları üniversitelere kayıt yapmak için gelen öğrencilerin yoğunluğu E-Devlet giriş ekranıyla birlikte son erdi. Kente gelmeden internet üzerinden giriş yaparak kayıtlarını yaptıran öğrenciler, eğitim-öğretim yılı başlangıcında evraklarını teslim ederek üniversite hayatına başlayabiliyor.

Otogarda Danışma Merkezi kuruldu

Harran Üniversitesi’nde bazı branşlarda yüzde yüz doluluk oranına ulaşıldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ise, programlara göre üniversiteyi tercih eden önlisans ve lisans düzeyinde toplamda 5 bin 257 öğrenci olduğunu, bu sayıya göre tercih toplamı sıralamasında üniversitenin birçok üniversitenin önüne geçtiğini belirtti. Rektör Çelik, “Kayıt yaptıracak olan öğrencilerle birlikte önlisans, lisans, lisansüstü, ek kontenjan, özel yetenek sınavları ve yurtdışı öğrenci kontenjanıyla öğrenci sayımız toplamda 30 bini geçecektir. Üniversitemize e-kayıt yapacak olan öğrenciler için kayıtlar 16 Ağustos’ta başlayadı.Yeni öğrencilerimiz isterlerse ücretsiz İngilizce hazırlık sınıfına da kayıt yaptırabileceklerdir. 19 Ağustos itibariyle yapılacak olan yüz yüze kayıtlar nedeniyle Şanlıurfa’ya ilk defa gelecek olan öğrencilerimiz için şehirlerarası otobüs terminalinde kurulacak olan Üniversite Öğrenci Danışma Merkezinde öğretim elemanlarımız yeni öğrencilerimize gerekli yönlendirme desteği verecektir. Ayrıca yeni eğitim-öğretim yılının ikinci haftasında üniversitemize yeni başlayan öğrencilerimiz için oryantasyon etkinlikleri de planlanmaktadır” ifadelerini kulandı.

Mehmet ASLAN/URFA DAMGA

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı