Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 09:41 Bu haber 2107 kez okundu
 
Urfa’da besicilerin koyun kırkma sezonu başladı
Hayvancılık bakımından önemli potansiyele sahip olan illerden Şanlıurfa’da, besiciler koyunlarını kırkmaya başladı. Koyunlarının kırkılması renkli görüntüler oluşturuyor.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa’da besicilerin koyun kırkma sezonu başladı

Eşref DOĞAN/

Koyun kırkma sezonunun başlaması dolayısıyla Şanlıurfa’nın birçok ilçesinde besiciler tarafından kırkım uygulaması başlatıldı. Küçükbaş hayvan sahipleri,  yakıcı yaz sıcakları öncesi her yıl mayıs ayında koyunların serinlemesi ve besicilikten elde edilen gelirin artırılması için kırkma işlemi yapıyor.Koyunların ve kuzularının yünlerini makas ya da elektrikli aletlere kırkan besiciler, renkli görüntüler oluşturuyor.

Kimi satıyor, kimi kullanıyor

 Kış aylarında hayvanların üşümemesi için kırpılmayan koyunlar yaz ayında hem serinlemesi için hem kilo alması ve parazitlerden korunması için kırpılıyor. Kırpılan koyunyünleri ise kent merkezinde satılıyor. Zira, önceki yıllarda yorgan yapımı ya da genç kızların çeyiz ihtiyacında kullanılan koyun yününe artık rağbet yok. Kimi besici ise kırkılan yünleri temizlendikten ve işlendikten sonra döşek, yorgan ve yastık yapımında kullanıyor.

Eti ve sütü lezzetli oluyor

Besici Ramazan Güzelgöz, gazetemize yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da koyun kırkma mevsiminin başladığını belirterek, hayvanların daha rahat olmaları için yünlerini kırktıklarını söyledi.

Güzelgöz, şunları söyledi: “Mayıs ayının başlarında koyun kırkması yapılıyor, haziran ayına kadar bitirilmesi gerekiyor. Böylece hayvan hem kilo alıyor hem gelişiyor hem de boy atıyor, çeşit çeşit hastalıklardan korunuyor. Bitirilmezse havalar ısınıyor hayvanlarda hastalık oluşuyor, terleme yapıyor. Günde 15 ila 20 koyun ancak kırkabiliyoruz. Her koyundan yaklaşık 1,5 kilo yün çıkıyor. Makinelerle kırkım yapanlar var ama biz arazide kırkım yaptığımız için makasla yapıyoruz. El alışkanlığı olduğu için zorda değil. Ortalama bir koyunu kırkma işlemi yavaş yaparsan 10 dakika hızlı yaparsan 5 dakika sürüyor. Yavaş yaparsan daha temiz daha güzel oluyor. Bu yünler döşek ve yorgan yapımında kullanılıyor. Kırptığımız yünleri çarşıya getirip satıyoruz ama kaç yıldır kimse almıyor. Satamadığımız için ya komşulara veriyoruz ya da alıp atıyoruz. ”

   Besici Ramazan Güzelgöz, kırkma sayesinde rahat eden koyunların etinin ve sütünün lezzetli olduğunu sözlerini ekledi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı