Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 09:37 Bu haber 2923 kez okundu
 
Urfa'da boğulmalar önlenemiyor...
Şanlıurfa'da yaz mevsiminin gelmesiyle ölümlü boğulma sayılarında ciddi artış yaşanmaya başladı.Dün meydana gelen olayda 2'si kadın 3 kişi hayatını kaybederken, yetkililer her yıl çoğu kişinin can verdiği kanallar için aileleri boğulmalara karşı uyardı.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa'da boğulmalar önlenemiyor...

Kentte sulama kanallarında, barajlarda ve göllerde alınan tüm önlemlere rağmen serinlemek isteyen vatandaşlar sulama kanallarına, barajlara, göl ve göletlere akın etti. Hal böyle olunca kazalar da kaçınılmaz hale geldi.Son 3 ayda meydana gelen boğulmalarda ise ciddi bir artış yaşandı.Son olay ise dün  Bozova ilçesinde meydana geldi. Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde Atatürk Baraj Gölü'nde boğulma tehlikesi geçiren çocuklarını kurtarmaya çalışan iki anne boğuldu. Ambulansla hastaneye kaldırılan 3 çocuktan 2'sinin durumunun ise ağır olduğu öğrenildi.

Yetkililer boğulmalara karşı uyarıyor
Yetkililer ise, her yıl çoğu kişinin can verdiği kanallar için aileleri boğulmalara karşı uyarıyor.
Yetkililer ,  sulama kanallarından yaşanan boğulmalar nedeniyle ailelerin daha duyarlı olmasını istiyor. Gazetemize konuşan yetkililer, Şanlıurfa'da özellikle yaz aylarında bu tür sorunların ön plana çıktığını belirterek, “Yaz aylarının gelmesiyle vatandaşlarımız, serinlemek için girdikleri deniz, göl, baraj, gölet, sulama kanaları, akarsu ve su birikintilerinde boğuluyor. Unutmayalım ki boğulmaların çoğu, vatandaşlarımızın yüzme bilmelerine rağmen tehlikeli yerlerde suya girmesinden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

AFAD uyardı
AFAD ise, yaz mevsiminin de artan boğulma vakarlarına karşı tedbirli olunması yönünde vatandaşları uyardı. AFAD'dan yapılan açıklamada, “Öncelikle yüzmeyi öğrenmeniz gerekir. Yüzmek için kurumsal hizmet veren tesisleri, can kurtaran bulunan plajları ve havuzları tercih edin. Toplum tarafından güvenli olarak bilinen ve tercih edilen alanlarda yüzmeyi seçin, bilmediğiniz sularda ve ıssız alanlarda suya girmekten kaçının. Göllerin, göletlerin ve barajların izin verilen kısımlarını tercih edin, izin verilmeyen yerlerde suya kesinlikle girmeyin. Akarsularda akıntı az gibi görünse de buralarda yüzmenin tehlikeli sonuçları olabilir. Sulama kanalları yüzmek için uygun alanlar değildir ve ölümcül sonuçları olabilir” denildi.

En önemli etken panik yapmamaktır
Yüzerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da bilgi verilen açıklamada şunlara vurgu yapıldı.
“Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin. Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık htiğiniz an sudan çıkın. Karnınız tok iken suya girmeyin. İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir. Sıcaklığını ve derinliğini bilmediğiniz sulara atlamayın. Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. Sığ sular omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir. Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın. Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir. Çeken akıntı olan yerlerde denize girmeyin, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız ve sahile paralel yüzmelisiniz.”

 

FETHİ YAVUZTÜRK/URFA DAMGA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı