Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 09:07
 
Urfa’da fıstık fiyatları altınla yarışıyor
Şanlıurfa ekonomisine büyük gelir kazandıran fıstıkta bu yıl rekoltenin düşük olmasından dolayı artan fiyatlar, fıstığın altınla yarışmasına neden oldu. İç fıstığının kilosu 140 TL’yi görürken, kabuklusu ise 60 ile 80 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa’da fıstık fiyatları altınla yarışıyor

İbrahim Halil Altundağ/

Türkiye'de son yıllarda görülen mevsimsel değişiklerden en fazla etkilenen ürünler arasında fıstıkta  yer aldı. Fiyatları ile el yakan Urfa fıstığı, gram altınla yarışır hale geldi. İç fıstığının kilosu 140 TL’yi görürken, kabuklusu ise 60 ile 80 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Hal böyle olunca kentteki kuru yemiş esnafı ve tüketiciler de fiyatlardan şikayetçi.

Yurt dışına bile satılıyor

Gazetemize konuşan fıstık satıcısı Ahmet Çoban, mahsulün az olmasından dolayı artan fiyatların altınla yarıştığını söyledi. Çoban, "Geçen yıla göre fıstık hasadı biraz daha geç sürdü. Mahsulde geçen yılın yarısı kadar ürün alabildik. Şuanda fıstık ana çatlak birinci kalite 70 liradan satılıyor. Bu yıl mahsul az olduğundan fiyatların 100 lirayı bulma ihtimali var. İl dışına ve yurt dışına da satışlarımız var" dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı