Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 09:34 Bu haber 1586 kez okundu
 
Urfa'da konut fiyatları düştü, kiralar yükseldi
Şanlıurfa'da emlak sektörü, son zamanların en kötü günlerini yaşıyor.Kentte konut satışlarında düşüş yaşanırken, kira fiyatları ise, günden güne artıyor. Kira fiyatlarının en çok arttığı semt ise Karaköprü'nün Seyrantepe Mahallesi oldu.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa'da konut fiyatları düştü, kiralar yükseldi

Bankalar faizleri düşürdü

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları  yüzde 31.3 düştü. Emlak piyasasında yaşanan düşüş sürerken, bankalar harekete geçti.Geçtiğimiz ay ilk olarak Ziraat Bankası'nın devreye soktuğu ve diğer özel ve kamu bankalarının da katıldığı enflasyona endeksli konut kredisi, enflasyondaki düşüşle birlikte 25 puan düştü ve faiz oranı 1.75'ten 1.50'ye gerilmiş oldu.Sabit faizli konut kredilerinde şuan oran en düşük 1.65 civarında.

Konutlara talep iyice düştü

Şanlıurfa'da emlak sektörü, son zamanların en kötü günlerini yaşıyor. Temelleri atılan inşaatlar belirsizlikten dolayı durma noktasına gelirken, vatandaşlar yatırımı konutlara yapmaktan vazgeçiyor. Parayla satışların yerini takas usulü satışların aldığı emlak piyasasında, satılık evler ve arsalara olan talep iyice düştü.Kentte konut satışlarında düşüş yaşanırken, kira fiyatları ise, günden güne artıyor.

Kirada oturmak daha avantajlı

Gazetemize konuşan Emlakçı İhsan Toprak, “Bugün birisi ev alırsa 2-3 sene öncesine göre 2 katı daha fazla faiz ödemek zorunda. Bu da kiralık evlerin ücretlerini artırdı ve kiralık ev azlığından dolayı da talep yükseldi.Bugün kirada oturmak faiz ödemekten daha avantajlı. İşte kiraların artmasındaki birinci neden bu” ifadelerini kullandı.

Mehmet ASLAN          

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı