Urfa’da okullar açılacak mı? Bakan açıkladı
Haber
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 21:11
 
Urfa’da okullar açılacak mı? Bakan açıkladı
Şanlıurfa’da artan koran virüs vakaları eğitimci ve velileri tedirgin etmiş durumda, okullarda yeterli kaynağın olmayışı bu endişenin yersiz olmadığını apaçık şekilde ortaya koyuyor.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa’da okullar açılacak mı? Bakan açıkladı

Koranavirüs vaka sayısının rekor seviyelerde olduğu Şanlıurfa’da okulların açılıp açılmayacağı merak konusu haline geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okulların 15 Ağustos’ta, devlet okullarının ise 31 Ağustos’ta açılacağını duyurmuştu.

 

Yüz yüze eğitim 21 Eylülde başlayacak

Bilim kurulu tarafından alınan yeni kararı açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimin, 21 Eylül’de ise aşamalı şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını duyurdu.

Bakan Selçuk "31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz." dedi.

Selçuk, "21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak." diye konuştu.

 

Eğitimcilerin kafası karışık

Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayından itibaren uzaktan sürdürülen eğitim sisteminde yaz tatilinin bitmesine doğru zor bir karar sürecine girildi. Derslik sıkıntısının had safhada olduğu Urfa'da da eğitimcilerin kafası karışık. Duruma göre farklı senaryoların masada. Vakaların arttığı ve bulaş oranının Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde olduğu Urfa'da okulların hiç açılmaması da seçenekler arasında ama henüz kesin bir karar verilmiş değil.

Okulla hakkındaki tüm yetki yaklaşık 2 ay önce illerde Valiliklere ve sağlık kurullarına verilmişti.

 

Okulların açılmasıyla ilgili 4 senaryo

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklama okulların açılması ile ilgi 4 senaryosunun olduğunu dile getirdi. Aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu Riskli 5 il için özel uygulamaların yapılacağına vurgu yapan Bakan Selçuk  “Riskli olan 5 ilden söz ediliyor şimdi. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye'nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır.”dedi

Okullarla ilgili yapılacak olan 4 senaryo şu şekilde;

Kabine Toplantı'sının ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar ne zaman açılacak sorusuna ve detaylara yönelik açıklamalarında bulundu.

“Bizim üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var. Birisi tamamen açık. Allah esirgesin diğeri kapalı.

Birinci senaryo; okullar açılıyor. Bizim için bir senaryo. Kısıtlamasız. Okulların temizliğine, öğretmenlerine, malzemeleri tam mı?

İkinci senaryo; Okulun tamamen kapalı olması da bir senaryo. Peki okullar kapalı olursa bu çocukların eğitimi nasıl sürecek. Biz sadece online çalışmaktan söz etmiyoruz. Esaslı bir senaryo ve ciddi bir alt yapı gerektiriyor.

Ben bu senaryolardan bahsettiğim de bir olasılıktan bahsediyorum. Fakat basına şöyle yansıyor. "Okullarda şöyle olacak." Hayır böyle olmayacak. Biz her şeye hazırız. Bize güvenin emin olun demek için söylüyoruz.

Üçüncü senaryo; Bizim belirli günlerde okulları açıp, mesela diyorum pazartesi salı günü okulları açtık. 1 sınıfın yarısı okula geldi. Çarşamba günü okulu temizledik perşembe cuma sınıfın diğer yarısı geldi. Cumartesi de sınav grupları ayrıca geldiler. Pazar günü okulu temizledik. pazartesi günü devir daim tekrar başladı. Seyreltilmiş eğitim modeli uygulayabiliriz.

Dördüncü senaryo; Riskli olan 5 ilden söz ediliyor şimdi. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye'nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır.” İfadelerini kullandı.

 

Yeterli kaynak yok

Urfa'da, özel ve devlet tüm okulların fiili olarak eğitim/öğretime açılmaması ihtimali ağır basıyor.

Şu ana kadar çok hızlı bir şekilde okulların salgına hazır hale getirilmiş olması gerekiyordu ancak böyle olmadı. Eğitim-Sen'e göre, bunun en önemli nedeni; Milli Eğitim Bakanlığı için ek bir bütçenin hâlâ belirlenmemiş olması. Bu nedenle gereken ek öğretmen atamaları yapılabilmiş ya da temizlik çalışanları alınabilmiş değil. Çok uzun yıllardır eğitime yeterli bütçe ayrılmadığı için okullarda temizlik ve dezenfektanla ilgili sorun zaten vardı ama şimdi çok daha büyük bir problem olmuş durumda. Ki şimdi buna bir de koruyucu malzeme ihtiyacı da eklendi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı