Haber Detayı
26 Mayıs 2019 - Pazar 12:21 Bu haber 909 kez okundu
 
Urfa’da ramazan’ın vazgeçilmezi kuru yemiş
Şanlıurfa’da Ramazan ayı nedeniyle oruç tutan vatandaşlar, enerji kayıplarını kuru yemiş ve kuru meyve tüketerek gideriyor. Uzmanlar ise, iftar sonrası ve özellikle sahurda sıkça tüketilen kuruyemişin mideyi tok tutarak, gün içinde acıkmayı önlediğini ifade etti.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa’da ramazan’ın vazgeçilmezi kuru yemiş

Şanlıurfa’da sıcak yaz günlerine rastlayan Ramazan ayı nedeniyle vatandaşlar en çok kuruyemiş ve kuru meyve tezgâhlarına ilgi gösteriyor. Vatandaşların rağbet gösterdiği hurma ile esnafın da yüzü gülüyor. Esnaf satışlardan memnun olduğunu belirtirken, fiyatlarda ise zam olmadığını aktardı.

   Gazetemize konuşan kuruyemişçi Ali Polat, ramazan ayında kuruyemişlerin talep gördüğünü ifade ederek, “ Ceviz, fındık, fıstık, kuru kayısı, kuru incir gibi besinler yoğun talep görüyor. Kuruyemişler kuru meyveler iftarda ve sahurda beslene açısından insanların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Özellikle Ramazan ayında Urfalılar tarafından çok tüketilmesinin sebebi ise tok tutmasıdır.İnşallah Ramazan Ayı hayırlı ve bereketli geçer” dedi.

Uzmanlarda tavsiye ediyor

Urfa’da İftar sonrası ve özellikle sahurda sıkça tüketilen kuruyemişin mideyi tok tutarak, gün içinde acıkmayı önlediği belirtiliyor. Uzmanlar, kuruyemişin faydalarını şöyle anlatıyor: “İnsan sağlığında kuruyemişlerin büyük önem taşıyor. Özellikle vücudun dengesi için Ramazan ayında iftar ile sahur arasında mutlaka kuruyemiş tüketilmesini tavsiye ediyoruz. “İyi beslenmeme sonucu ise gün içinde oruçlu olmak kişinin mental ve fiziksel yeteneğini zayıflatır, bünye gün içinde yorgun düşer. En fazla vitamin ve mineral kaynaklarını içeren besinlerin başında kuruyemişler gelir. Sadece Ramazan'da değil, başka zamanlarda gün içinde tüketilmesi her zaman tavsiye edilen besinlerin başındadır.Özellikle ceviz, badem ve fındık Ramazan ayında vücudu dengeliyor.”

   Özellikle kalp için; fındık, ceviz, badem, kuru üzüm ve ay çekirdeği tüketilmesini öneren sağlıkçılar, bol life sahip kuruyemişlerin aynı zamanda tokluk hissi verdiği için acıkmayı geciktirdiği belirtildi.

Mehmet ASLAN/

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı