Urfa’yı üzen şampiyonluk!
Haber
15 Şubat 2021 - Pazartesi 09:54
 
Urfa’yı üzen şampiyonluk!
Koronavirüs tedbirleri kapsamı nedeniyle uzaktan eğitimin uygulandığı Türkiye’de Bilişim Ağı'na (EBA) erişim durumu bakanlığa gönderildi. Gönderilen rapora göre Şanlıurfa online eğitimde, 56,2 oranı ile EBA’ya erişememe konusunda ilk sırayı aldı.
EĞİTİM Haberi
Urfa’yı üzen şampiyonluk!

81 ilin Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) erişim durumu Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderildi.

Gönderilen rapora göre Türkiye’de toplam 15 milyon 190 bin 878 öğrencinin 2,4 milyonu EBA’ya hiçbir şeklide erişim gerçekleştiremedi. Kayıtlarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi erişimde en şansız bölge olarak yer aldı. İller bazında da Şanlıurfa'nın EBA'ya erişememe durumunda ilk sırada olduğu gözlendi. 633 bin 207 öğrenci bulunan Şanlıurfa'da 56, 2 oranıyla 349 bin 380 öğrencinin EBA'ya hiç giriş yapamadığı bilgisine ulaşıldı.

 

Gökyüzüne bak, ay'ı gör ;

Urfa'ya bak, eğitimdeki başarızlığı gör !

Online eğitim verilerinin açıklanmasının ardından konuyla ilgili durumu sert bir şekilde eleştiren CHP Haliliye İlçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz ise şunları söyledi:

geçtiğimiz günlerde Göbeklitepe’ye dikilen, üstünde “Gökyüzüne bak ayı gör” yazılı monoliten alıntı yapan Alagöz “Gökyüzüne bak, Ay'ı gör, Urfa'ya bak, eğitimdeki başarısızlığı gör!” ifadelerini kullandı.

 

Şanlıurfa'da önce Göbeklitepe'ye dikilen, üstünde “Gökyüzüne bak ayı gör” yazılı monolit,  daha sonra Karaköprü Belediyesi tarafından parka dikilmiş.

Biz de "Şanlıurfa’ya bak eğitimdeki başarızlığı gör" diyoruz. Esasında her imkan ve olanağa sahip olan Şanlıurfa, ne büyük tezatlıktır ki neredeyse her alanda en geride kalmış şehir. Bu başarısızlığın temelinde de en başta eğitim yatmaktadır. Çünkü eğitime hiç önem vermiyor, desteklemiyoruz ve bu yüzden eğitim alanında ya en sonda oluyoruz yada en sonlarda. Örnek vermek gerekirse, LGS başarı sıralamasında en son sıraya girdik. Şimdi de Eğitim Bilişim Ağı  EBA’ya erişimde şehirler arasında sonuncu olduk. Bilindiği üzere dünyayı ve ülkemizi sarsan Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi ve eğitim internet üzerinden verilmeye başlandı. Ancak Türkiye'de öğrenciler bilgisayar, tablet, internet ağının kısıtlı olması vs. nedenlerle internet üzerinden eğitim almada pek başarılı olamadı. Güneydoğu bölgesi de, bu anlamda en kötü durumdaki bölge olurken, maalesef Şanlıurfa da en son sıradaki şehir oldu. Şanlıurfa'da 633.207 öğrenciden 349.380’i, yani 55,2’si, EBA’ya hiç girememiş. Yani Şanlıurfa'da öğrencilerimizin yarısından fazlası pandemi döneminde hiç eğitim alamamış.”

 

“İktidarın kalesi Şanlıurfa’nın içler acısı tablosu”

Online eğitimde son sırada olan Şanlıurfa’nın iktidarın kalesi olduğunu vurgulayan CHP Haliliye İlçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz, “Ceketimizi asar yine kazanırız.” zihniyetinin Şanlıurfa’yı getirdiği nokta. Eğitimde son sıradayız.” Dedi.

İşte “Ceketimizi asar yine kazanırız.” zihniyetinin Şanlıurfa’yı getirdiği nokta. İktidarın kalesi Şanlıurfa’nın içler acısı tablosu. Eğitimde son sıradayız.

İktidar bir tarafta uzaya çıkmaktan bahsederken, diğer tarafta öğrencilerine internete erişim imkanı sağlayamıyor. Yeryüzünde bir kaç metre mucur dökmeyle övünürken, diğer taraftan internetten çocuklarımıza eğitim veremiyor. Ancak buna rağmen gündemi uzaya çıkmayla meşgul ediyor. Bu, en basitiyle halkın aklıyla alay etmektir.

Toplumun tüm kesimleri, özellikle de Şanlıurfalı hemşerilerimizin kendini bir silkelemesi ve bu gidişatta dur demesi lazım. Yoksa her gün dibe batıyoruz. Bu kayıp da bu ayıp da hepimizindir.

Bu tablo yöneticilerimizin yüz karasıdır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı