Haber Detayı
12 Mayıs 2019 - Pazar 13:30 Bu haber 728 kez okundu
 
Urfalı fırıncıların zorlu Ramazan mesaisi
Ramazan ayında halkın temel ihtiyacı olan ekmeği ve yöresel yemekleri pişirmek için büyük mesai harcayan Urfalı fırıncılar zorlu bir mesai yapıyor. Özellikle yöresel yemekler yüzünden dertli olan Fırıncılar, "Birçok iftarlık yemek bu fırınlarda pişiriliyor. Bu durum bizim işimizi zorlaştırırken, ev hanımlarının işini çok kolaylaştırıyor" diyor.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalı fırıncıların zorlu Ramazan mesaisi

Mehmet ASLAN/

Zengin ve farklı yemek kültürüyle adından söz ettiren kentte, ramazanda tepsi yemeklerinden dolmaya, lahmacundan sulu ev yemeklerine kadar birçok lezzet mahallelerdeki fırınlarda pişirilip sofralara ulaşıyor. Bu yüzden Urfalı fırıncılar, ramazan ayından büyük mesai harcıyor. Yüksek sıcaklıklarda ekmek pişiren fırıncılar, bir yandan oruçlarını tutarken diğer yandan vatandaşlara hizmet sunmak için çaba sarf ediyor.

Ücretsiz pişiriliyor

Özellikle yöresel yemekler yüzünden dertli olan Fırıncılar, vatandaşlardan anlayış beklediklerini ifade ediyor. Gazetemize konuşan Fırıncı Ahmet Güzelses, “Evde yapılması gereken patlıcan ağırlıklı yemekler sırf kolay olsun diye vatandaşlar bize getiriyorlar. Yaklaşık günde 150 veya 200 tavayı fırında pişirmek zorunda kalıyoruz. Hem zahmetsiz hem de lezzetli olduğundan insanlar yemeklerini burada pişirmeye gönderiyor. Bu aynı zamanda insanları ekonomik olarak da rahatlatıyor. Çünkü biz bunları ücretsiz pişiriyoruz” dedi.

Gelenek haline geldi

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı ise, Ramazan ayında yöresel yemeklerin fırınlarda pişirildiğini belirterek, fırın kültürünün bir gelenek haline geldiğine söyledi. Karaatlı, “Fırıncılar halkın işini kolaylaştırıyor, özellikle bayanlarımızın fırıncıların kıymetini bilmeleri lazım.

Esnafımızın iş yoğunluğu özellikle iftara yakın saatlerde çok artıyor. Sıkıntı yaşanmaması açısından vatandaşlarımızın yemeklerini mümkünse iftar saatinden 2-3 saat önce getirsinler” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı