Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 08:19 Bu haber 2282 kez okundu
 
Urfalı kadınların salça mesaisi
Sıcak ve nemli havanın bunalttığı Şanlıurfa’da kadınlar, domatesleri binbir emekle salça haline getirerek sofralara ulaştırıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalı kadınların salça mesaisi

Şanlıurfa’da kadınların salça mesaisi başladı. Yemeklerine fabrika üretimi salçalar yerine geleneksel yöntemlerle yaptıkları domates salçalarıyla lezzet katmak isteyen kadınlar, öncelikle sebze halinden ya da mahallelerdeki seyyar satıcılardan kasalarla domates satın alıyor.

Geleneksel yöntemlerle imece usulü işlenen domatesler, meşakkatli uğraşlar sonucu salçaya dönüştürülüyor. Daha sonra kavanozlara doldurulan salça, tüketime hazır hale geliyor.   Ev yapımı olarak bilinen domates salçası organik olması sebebiyle daha çok tercih ediliyor.

Tadı da lezzetli oluyor

Salça hazırlığı yapan Aysel Toprak, “ Yıllardır kendi salçamızı kendimiz yapıyoruz. Hiçbir katkı maddesi koymadığımız için salçalarımız çok sağlıklı. 50 kilo domatesten 5 kilo salça elde ediyoruz. Mahallemizin yaz domatesleri çok lezzetli. Dolayısıyla kış için yaptığımız salçanın da tadı bir başka oluyor.Domatesin kabuklarını soymadan küp küp kesiyoruz. Domatesleri sulanana kadar güneşin altında bekletiyoruz.Sulandıktan sonra güneşin sıcaklığıyla eriyen domatesleri süzekten geçiriyoruz. Bir süre beklettikten sonra domateslerimiz salça olarak kullanılmak üzere kışa hazır oluyor” dedi.

Mehmet ASLAN/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı