Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 09:05 Bu haber 1013 kez okundu
 
Urfalı servisçileri sevindiren karar
Yapılan düzenleme ile 2019 ve 2020 yılları itibarıyla 12 yaşını bitirecek ve okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, muayeneden geçmiş olması kaydıyla yaş sınırı 1/7/2021 tarihine kadar aranmayacak. Karar Urfa’daki servis esnafını sevindirirken,Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Kalkan, yeni düzenleme ile binlerce esnafın derin nefes aldığını söyledi.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalı servisçileri sevindiren karar

İçişleri Bakanlığı tarafından Şanlıurfa’da yüz binlerce öğrencinin okula gidiş-dönüşlerini sağlayan servis araçlarının yaşlarına ilişkin önemli bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ile, 2019 ve 2020 yılları itibarıyla 12 yaşını bitirecek ve okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, muayeneden geçmiş olması kaydıyla yaş sınırı 1/7/2021 tarihine kadar aranmayacak.Kararda; düzenleme talebinin araç yaşı ve rehber personelin niteliklerinin değiştirilmesini zorunlu kılacak, objektif, yeterli inceleme ve araştırmaya dayalı olmadığı sonucuna ulaşıldığına dikkat çekilmişti.

Esnaf derin nefes aldı

Karar Urfa’daki servis esnafını sevindirirken, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Alkan, yeni düzenleme ile binlerce esnafın derin nefes aldığını söyledi. Alkan, “Resmî Gazete’de görüldüğü gibi okul servis araç yaşları yönetmelikteki değişikliğe gidilmiştir. Değişiklikle 12+2 Olarak değişiklik yapılmıştır. 2021 tarihine kadar 12 yaş şartı aranmaz şeklinde düzenleme yapılmıştır .Servisçi esnafımıza hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

“Yaşı geçmiş araç yoktur bakımsız araç vardır”

12 yaşını dolduran servis araçlarıyla olumlu bir gelişme olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, “Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile içinde olduğumuz bu yıl ve önümüzdeki yıl itibariyle muayeneden geçmiş olmak kaydıyla, 12 yaşını doldurmuş ve dolduracak olan, yani 2007 ve 2008 model okul servis araçları, 1 Temmuz 2021’e kadar okul servisi olarak hizmet verebilecek. Bu olumlu bir gelişme. Çünkü ekonomik daralmanın yaşandığı dönemlerden geçerken okul servisçiliği yapan esnafımız araç yenileme yükünün altına giremiyordu. 2 yıl da olsa süre uzatımı esnafımızı bir nebze rahatlattı. Fakat bakımı yapılan, kilometresi bile düşük olan araçların yalnızca yaşı nedeniyle değiştirilmesi zorunluluğu da gözden geçirilmeli” diye konuştu.

“Eski araç değil, bakımsız araç tehlikeli”

Araçların düzenli bakımının her şeyden önemli olduğunu belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın ise yaptığı açıklamada, “Aracın eskisinden değil, bakımsız olarak trafiğe çıkanından korkulmalı. Eğer bugün servis araçları TÜVTÜRK gibi önemli bir kurum tarafından yapılan muayeneden olumlu not alarak geçmesi önemlidir. Aracın muayenesinden sorun yok ise yaşın önemi o kadar önemi yok. Çünkü bir aracın kullanma süresi 20 yılla sınırlı iken 12 yaşında bu araçların ekonomik ömürlerini doldurmadan hurdaya ayırmak hem araç sahiplerinin ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük kayıptır. Yaşı geçmiş araç yoktur, bakımsız araç vardır” şeklinde konuştu.

EŞREF DOĞAN/

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı