Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 10:27 Bu haber 647 kez okundu
 
Urfalı tatlıcılarda Ramazan ayı bereketi
Şanlıurfa’da Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tatlı satışları artarken vatandaşların en çok tercih ettiği tatlı tulumba oldu. Neredeyse her köşe başında tezgahları süsleyen tulumba ve halka tatlı, 7’den 70’e herkesin sevdiği bir lezzet…
- Haberi
Urfalı tatlıcılarda Ramazan ayı bereketi

Mehmet ASLAN/

Ramazan ayının gemlisiyle Şanlıurfa’da tatlıcıları tatlı bir telaş sararken tatlı satışlarında ilk günden artış yaşandı. Sofralarını iftar sonrası tatlandırmak isteyen vatandaşlar, tatlıcıların yolunu tutuyor.En çok tercih edilen ise halka ve tulumba tatlısı oluyor.Kentte Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan tulumba tatlısına her yıl olduğu gibi bu yılda rağbet oldukça yüksek.

Kalori açığını kapatıyor

Tezgâhlarda ilk günden bu yana yerini alan ’tulumba ve halka tatlı’, Şanlıurfalıların gözde Ramazan tatlısı olarak biliniyor. Tulumba tatlısının kilosu 9 TL’den başlarken, halka tatlısı ise 8 TL’den satılıyor.Sıcağa rağmen halka ve tulumba tatlısı satışlarının arttığını belirten Urfalı tatlıcı esnafı, tatlının gün boyu aç ve şekersiz kalanların kalori açığını kapattığını ifade ediyor.

Esnaf memnun

Gazetemize konuşan tatlı ustası Necdet Çakıcı, vatandaşların ramazan ayında tatlıya yoğun ilgi gösterdiğini ve özellikle tulumba tatlısını tercih ettiğini belirterek,“Ramazan ayı bizim için çok bereketli geçiyor. Yılın 11 ayında işlerimiz durgun ama Ramazan ayı geldiğinde işlerimiz bayağı hareketleniyor. Durumdan memnunuz. Tulumba tatlısının kilosu 9 lira, lokma halka tatlısının kilosu 8 liradır. Amacımız temiz ve kaliteli bir tatlıyı hemşerilerimin sofrasına ulaştırmaktır” dedi.

  Çakıcı,  tatlıcılığın meşakkatli bir meslek olduğunu da sözlerine ekledi.

İftara tatlı alan Mehmet Polat ise, genel olarak, gün boyu oruçlu oldukları için şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla tatlıya yöneldiklerini, iftardan sonra tulumba tatlılarını tükettiklerini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı