Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 09:26 Bu haber 2928 kez okundu
 
Urfalı turizmciler çifte bayram yaşadı
Tarihi mekânları, inanç turizmindeki değerleri ve lezzet duraklarıyla turizm pastasından her geçen gün daha fazla pay alan Urfa’da turizmciler, 4 günlük Kurban Bayramı tatili dolayısıyla çifte bayram yaşadı. Oteller tamamıyla dolarken, esnaf ise yoğunluktan nasibini aldı.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalı turizmciler çifte bayram yaşadı

2019 Göbeklitepe Yılı sayesinde turist akınına uğrayan Şanlıurfa,  Kurban bayram tatilini fırsat bilenlerin ilgi odağı oldu. Yerli ve yabancı turistlerin ilk durağı Hazreti İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl ile dünyanın en eski tapınak merkezi kabul edilen Göbeklitepe oldu. Turistler, burada kutsal olduğuna inanılan balıklara yem atıp, fotoğraf çektirdi.

Göbeklitepe yoğun ilgi gördü

UNESCO'nun "Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki kültür varlıkları arasında bulunan, bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe de bayramda ziyaretçi akınına uğradı.Turistler,  kazı alanındaki Neolitik döneme ait, yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşları ve tapınak kalıntılarını gezdi.Turizm sezonunun yoğun geçtiği kentte ziyaretçiler, Türkiye'nin en geniş koleksiyonlarından birine sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi'ni de gezmeyi ihmal etmedi.

Tatilciler otel bulmakta güçlük çekti

Son dönemlerde turistlerin uğrak noktası olmaya devam eden bölgenin önemli turizm merkezlerinden Şanlıurfa'da bayram tatili süresince önceden rezervasyon yaptırmayan tatilciler otel bulmakta güçlük çekti. Otellerdeki rezervasyonların yüzde 100'ün üzerinde seyrettiği kentte, turizmciler çifte bayram yaşadı. Bayram Oteller tamamıyla dolarken, esnaf ise yoğunluktan nasibini aldı. Kurban Bayramı tatilini geçirmek için Şanlıurfa’ya gelen turistler, başta alışveriş merkezler, mağazalar olmak üzere cadde ve sokaklarda yoğunluğun yaşanmasına neden oldu.

Türkmen:Yer bulmak imkansız hale geldi

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen,yaptığı açıklamada,Kurban Bayramında Urfa’nın yerli ve yabancı turist akınına uğradığını söyledi.Son dönemde kentte turizm sezonlarının yoğun geçtiğini ve bunun kendilerini sevindirdiğini belirten Türkmen, “Şanlıurfa’da otel, konukevleri ve misafirhaneler ciddi bir doluluğa ulaştı. Neredeyse yer bulmak imkansız hale geldi. Bu durum tabii ki kentin ekonomisine ve esnafa katkı sunuyor. Kurban Bayramı bu anlamda bölge turizmine çiftte bayram yaşatmış oldu” dedi.

Mehmet ASLAN

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı