Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 08:50 Bu haber 2126 kez okundu
 
Urfalıları Corona değil tefecilik öldürüyor
Şanlıurfa da son yıllarda artarak devam eden ve birçok iş adamının intiharı ve iflasıyla sonuçlanan tefecilik suçu artarak devam ediyor. İlimizde son yıllarda artan suçlar arasında bulunan tefecilik konusunda Şanlıurfalı vatandaşların görüşlerini aldık. Tefeciliğin organize suç sayılması gerektiğini belirten vatandaşlar, İslam’da tefeciliğin yerinin olmadığını söylediler.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalıları Corona değil tefecilik öldürüyor

Kazanç sağlamak maksadıyla bir kimseye “doğrudan ödünç para verme”, “senet kırdırma” veya “kredi kartıyla pos cihazından para çekme” yollarıyla yüksek faiz karşılığı ile ödünç para verilmesiyle oluşan  tefecilik suçunun Şanlıurfa’da had safhada olması, son günlerde dünyayı etkisi altına alan korona virüsünden daha tehlikeli bir duruma dönüşmekte.

Hiçbir vergi ödemeden haksız kazanç sağlayarak, özellikle yüksek faiz verdikleri kişilerin ellerinde bulunan mal varlıklarını ipotek ettirerek ellerinden alan ve bu şekilde haksız kazanç elde eden tefecilerin önüne geçilemiyor. Birçok vatandaş, tefecilerin Corona virüsünden daha çok ölüme ve felaketlere neden olduğu görüşünü savundular.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Şanlıurfalı birçok iş adamının gerek intiharı gerekse iflasıyla sonuçlanmasına neden olan tefecilik olayının artarak devam etmesi ve önüne geçilmemesi nedeniyle birçok vatandaşın adeta tehdit altında kalmalarına neden oluyor.

Şanlıurfa’da tefecilik suçunun son yılarda artarak çoğalması ve birçok insanın bu kişilerden borç alarak suça ortak olmasının ailevi felaketlere neden olduğunu söyleyen Şanlıurfalı vatandaşlar, tefeciliğin organize suç kapsamına alınması gerektiği fikrinde birleştiler.

Para karşılığı para satmanın yetkili kurumlar dışında şahıslar tarafından yapılmasının hiçbir yasal yönünün olmadığını belirten vatandaşlar, bu konuda adli birimlerin gerekli çalışmaları yaparak bu ve benzeri olayların önüne geçmeleri gerektiğin altını çizen Şanlıurfalı vatandaşlar, ihtiyaç sahibi insanların borç isteme konusunda yakınlarından yardım istemelerinin en doğru çözüm olacağını söylediler.

Tefecilik konusunda görüşlerini aldığımız bazı vatandaşlar, tefecilere bulaşmak zorunda kalan insanların kritik borçlar nedeniyle bu yolu setikleri fakat bu yolun yasal bir yol olmadığını ve yapılması gereken en doğru olayın, borçlu bulundukları kişilere ödemelerini taksitlendirerek en doğru hareket olacağını belirttiler.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız bazı vatandaşlar şu şekilde konuştular;

 

Ramazan Eşki; “tefecilik olayı günümüzde en kötü ve en kolay para kazanılan yol. Birçok aileyi yok ediyor. İnsanların zor durumda kaldıkları zaman özellikle bankalar konusunda zor durumda kaldıkları zaman başvurdukları tek yol olarak bilinen bir yer tefecilik.

Tefecilik olayında sıkıntılar oldukça büyük, ailelerin dağılmasına neden olan tefecilik olayında bir çok insanın intiharlarla hayatını sonlandırdığı haberlerini okumak zorunda kalıyoruz. Hatta aileleri yok oluyor. Çocukları ya kaçırılıyor yada öldürülüyor. 

Tefeciler hep zulümle faizlerle insanların evlerini adeta başlarına yıkıyorlar. Adeta insanları ölüme teşvik ediyorlar. Bunun için önlemler alınmalı. Devletimiz ne kadar büyük bir önlem alabilir bunu düşünmek çok zor fakat, bunun için daha çok biz vatandaşlara görevler düşüyor. Bu ve benzeri durumları devletin yetkili mercilerine şikayet ettiğimiz zaman sanıyorum önlem alınabilinir.

Ayrıca insanlara bu konunun ne kadar ciddi bir yıkım tehlikesi oluşturduğunu, para karşılığı yasal olmayan faizle para alınmasının büyük bir suç olduğunu anlatıp bilgilendirmek çok daha önemli”

 

M. Emin Ünver: “Tefecilik özellikle din açısından bakıldığı zaman konuya faiz ve faiz benzeri durumlar İslam dininde asla yeri olmayan bir duruma sahip. Çünkü tefecilik en kısa yoldan para kazanıldığı düşünülen bir ve asla yasal olmayan bir sistem.

Bu durum ilk etapta aileleri yok ediyor. bu ve benzeri vakalar meydana geliyor. Öncelikle duamız rabbim hiçbir kulunu bu ve benzeri yollara düşürmesin. Özellikle bizler Müslüman toplumlar olarak bu ve benzeri konularda duyarlı olmamız gerekiyor.

Zaten dinimizde bizlere zor durumda olan insanlara yardım elinin uzatılmasını emreder. Bizlerde bu durumda olan insanlara gücümüz yettiğince yardımda bulunmalı ve onları bu gibi durumlara bulaşmaması için gereken neyse yapmalıyız.

Ayrıca bu durumun ne denli kötü bir durum olduğunu da bir birimize anlatarak insanların daha duyarlı bir duruma gelmelerini sağlamamız gerekmekte. Elimizden geldiğince gerek yakınlarımız olsun gerekse arkadaş çevremizi bu tür yolların tehlikesi konusunda bilinçlendirerek uzak tutmamız gerekiyor.

 

Sedat Demir: “tefecilik olayı insanlarımızın öncelikle kendilerini bu ve benzeri durumlardan sakındırmaları gerekir. Bilindiği gibi tefecilik olayı sadece ülkemizde değil, tüm dünyada küresel bir sorun. Tüm dünya devletleri bu konuda çalışmalar yaparak insanların mağduriyetinin giderilmesi için yasal yolların açılmasını mümkün kılmanın yollarını arıyor.

Tefeciliğin önünün kesilmesi için bankaların vatandaşlara uygun faizli krediler vermesi ile sağlanabilinir. Özelikle vatandaşlara yasal yolların öneminin dikkatli bir şekilde anlatılması gerekmekte.

Tefeciliğin ne denli kötü bir durum olduğu ve faizi oldukça yüksek ve kısa vadeli borçlanmaya neden olan tefeciliğin yasal olmayan yollarla insanları zor durumda bıraktığını ve bu gibi durumların felaketlerle noktalandığı anlatılarak insanların bilinçlendirilmesi gerektiği kanısındayım.” şeklinde Şanlıurfalı vatandaşlar görüşlerini dile getirdiler.

Şanlıurfalı vatandaşlar, ortak görüşlerinde ayrıca Şanlıurfa da yasa dışı bir şekilde mal varlıklarında farklılıklar ve yükselmeler olan kişilerin gerekli denetimlere tabi tutularak bu kişilerin araştırılmasını isteyerek Şanlıurfa Valiliği başta olmak üzere güvenlik ve adli birimlerin bir an önce gerekli çalışmaları başlatmalarını istediler.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı