Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 09:18 Bu haber 2093 kez okundu
 
Vatandaşlar odun sobalarına geri dönüyor
Doğalgaza yüzde 30 zam yapılması Şanlıurfalı vatandaşları odun sobasına yönlendirdi. Soba satıcıları, satışların şimdiden başladığını söyledi.
ÖZEL HABER Haberi
Vatandaşlar odun sobalarına geri dönüyor

İbrahim Halil Altundağ

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu,geçtiğimiz günlerde (EPDK) doğal gaz fiyatlarına yüzde 14.90 zam yaptı.Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nin (BOTAŞ) ilan ettiği doğal gaz toptan satış fiyatları kapsamında, konut tüketicilerinin de dahil olduğu yıllık 300 bin metreküp ve altı tüketiciler için nihai doğal gaz satış fiyatlarında ortalama yüzde 14,90 artışa gidildi. yeni fiyatlar ise 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli oldu.

 

15 milyon doğalgaz abonesi var

Bugün itibariyle Türkiye’nin 81 ilinde doğal gaz dağıtım faaliyeti yapan toplam 72 tane doğal gaz dağıtım şirketi bulunuyor. Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) verilerine göre, 2018 sonu itibariyle Türkiye'de doğal gazda abone sayısı 15 milyona ulaşırken, doğalgazdan faydalanan nüfus 60 milyonu aştı. Geçen yıl tüketimin 20 milyar 483 milyon metreküpü elektrik üretim santrallerinde, 15 milyar 78 bin metreküpü sanayide ve 13 milyar 301 milyon metreküpü de konutlarda gerçekleşti.

 

Tepki topladı

Doğalgaza ay içersinde iki defa zam gelmesi Şanlıurfa’da tepki topladı. Doğalgaza art arda zam yapılmasını büyük bir zulüm olarak niteleyen vatandaşlar, zamların tüm herkesi olumsuz etkilediğini ancak en çok dar gelirlileri etkilediğini kaydettiler.

100 TL ile 600 TL arasında alıcıları bekliyor

Doğalgaza sene içinde arka arkaya yapılan zamlar vatandaşları şimdiden kömür ve odun sobalara yöneltti. Vatandaşlar ödediğinin yaklaşık iki katı fatura ödeyeceğini öğrenince, sobacı esnafının yolunu tutu. Soba fiyatları ise, 100 TL ile 600 TL arasında alıcıları bekliyor.

 

Soba Satıcıları umutlu

Sobacı Ali Güzel,  vatandaşların bu yıl soba kullanımına tekrar döneceklerine inandığını belirterek, "Doğalgaza yapılan zammın etkisi nasıl olacak bilemiyoruz ama ama birkaç kişi geldi. Doğalgaz kullanmayıp sobaya tekrar dönebileceklerini söylediler. Hatta doğalgaz kullanımı ile birlikte eski sobalarını dağıttıklarını söyleyip tekrar yeni soba almaya gelenler oldu. Bu yıl  zammın faktörü olacak gibi? dedi.   Soba fiyatlarında artış olmadığını ifade eden Ali Güzel, “İşlerimiz yavaş yavaş açıldı. 10-20 güne kadar daha da artacağını düşünüyoruz. Hem eski sobaları tamir ediyoruz hem de yeni sobalar satıyoruz. Vatandaşların bütçesine göre” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı