Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 10:20 Bu haber 737 kez okundu
 
Yeni trend Göbeklitepe figürleri
Şanlıurfalı esnafların yeni gözdesi Göbeklitepe figürleri, turistik mekanların bahçesini süslemeye başladı.
ÖZEL HABER Haberi
Yeni trend Göbeklitepe figürleri

12 Bin yıllık tarihi geçmişe sahip Göbeklitepe figürleri artık turistik mekanların bahçelerini süslemeye başladı. İşyeri sahipleri ilgiden oldukça memnun. Yerli ve yabancı turistler, figürlerin olduğu mekanları daha çok tercih ediyor.

Şanlıurfa’nın dünya tarihi üzerinde önemli role sahip olduğunu belirten işyeri sahipleri, bu önemi yılardan beri bildiklerini fakat ne yazık ki son yıllarda önemli bir keşif ile dünyaya duyurulmasının geç kalınmış bir olay odlunun altını çizdiler.

Önemli olan asıl konunun geç kalınmış saymadan bu keşfe tüm Türkiye’nin ve özellikle Şanlıurfalıların sahip çıkması gerektiği belirten işletmeciler; “Dünya tarihine önemli bir yün veren keşfin Şanlıurfa’da olması bizler için çok önemli bir şans.

Bu şansı çok iyi değerlendirmek elimizde. Buna ilk etapta inanarak ikinci olarak ise sahip çıkarak ispatlamamız gerekmekte. Geçtiğimiz yıl tüm ülkemiz genelinde Göbeklitepe yılı ilan edilmişti. Bununla birlikte birçok yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Göbeklitepe aslında biz işletmeciler için çok önemli bir şans haline geldi.

Bunu Şanlıurfa’mızın lehine kullanmak ve ilimizin adını tüm Dünyaya duyurmak için çok öneli bir atılım oldu. Bizlerde bunu değerlendirmek istedik ve işletmelerimizin gerek önüne gerekse içerisine gerçek Urfa taşlarıyla yapılmış Göbeklitepe figürlerinden oluşan ve birer alan oluşturduk.

Bu durum özellikle turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. İlk etapta işletmelerimizin önünde gördükleri figürleri inceleyen turistler ardından bizlere Göbeklitepe konusunda sorular sormaya başlıyor. Bizlerde bildiğimiz kadarıyla Göbeklitepe konusunda turistlere bilgiler vermeye çalışıyoruz.

İnsanlık tarihinin sıfır noktası olarak bilinen ve dünya genelinde büyük öneme sahip olan UNESCO Kültür Mirasları listesinde yer alan Göbeklitepe aynı zamanda biz esnaflar içinde önemli bir gelir kapsı haline geldi.

Şanlıurfalı tüm işletme sahiplerinin bu konuda gerekli çalışmalar yaparak Göbeklitepe başta olmak üzere Şanlıurfa’ya has olan tüm öğeleri kullanarak ilimizin kalkınmasında önemli rol oynamaları mümkün. Bu nedenle tüm işletme sahipleri başta olmak üzere Şanlıurfalı tüm hemşerilerimizi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı