Haber Detayı
07 Temmuz 2019 - Pazar 11:51 Bu haber 1873 kez okundu
 
Yüzde 5 zam Urfa’da tepkiyle karşılandı
Emekliye yapılan yüzde 5 zammı değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Karagöz, “Emekliler olarak hükümetten yüzde 11 zam bekliyorduk.Zira yine hayal kırıklığı yaşıyoruz” dedi.
ÖZEL HABER Haberi
Yüzde 5 zam Urfa’da tepkiyle karşılandı

Mehmet ASLAN

TÜİK 6 aylık enflasyonu yüzde 5.01 olarak açıkladı. Memura temmuz ayında yüzde 1.01 enflasyon farkı verilecek. Memur ve memur emeklisi ise, yüzde 6.01 zam, işçi esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 5 zam yapılacak.Zamlar sonrası en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 130 liradan bin 186 liraya, en düşük memur maaşı 3 bin 224 liradan 3 bin 417 liraya yükseldi.

Emekliler sevinemedi

Yapılan yüzde 5’lik zam Şanlıurfa’da emeklileri sevindirmezken, zam oranına duyulan tepki zincirine Türkiye Emekliler Derneği Şanlıurfa Şubesi de dâhil oldu. Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Karagöz, Gazetemize yaptığı açıklamada,yerel seçimlerden sonra piyasada satışa sunulan ürünlerin zam yağmurundan nasibini aldığını ve bu zamlardan dolayı emeklinin sırtına daha da ağır yükler bindiğini söyledi.

Verilen zammı kınıyoruz

Hükümetin emeklilere temmuz ayında yüzde 5 zam verdiğini ifade eden Türkiye Emekliler Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Karagöz,   “Bu zam emeklilerimizi tatmin etmedi. Adeta şok olduk. Bizim beklentimiz en az yüzde 11 idi.Verilen bu zam milyonlarca emekli kardeşimizin yüzünü güldürmediği için verilen zammı kınıyoruz” dedi.

Emekli aylıkları eriyor

Enflasyona bağlı olarak emekli aylıklarına yapılan yüzdelik zamların yetersiz olduğuna değinen Karagöz, şunları kaydetti:"Maalesef açıklanan enflasyon rakamı ile sokağın enflasyonu arasında farkın olduğunu düşünüyoruz. Toplumun en düşük gelire sahip kesimini oluşturan emekliler, bu farkı her gün çarşıda pazarda hissediyor. TÜFE hesaplamasında emeklilerin harcamalarının temsil yüzdesi düşük kalıyor. Bu durum emekli aylıklarının erimesine neden oluyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı