Yazı Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 09:53 Bu yazı 1928 kez okundu
 
Ahlaki değerlerimiz..
Hamdullah TAN
 
 

Kadim bir kültür ve büyük bir medeniyete ev sahipliği yapmış olan çoğrafyamız da ahlaki değerlerimizle örtüşmeyen eylemlerin sosyal medya, sinema dizi, yazılı ve görsel basın aracılığıyla toplumda normalleştirilmeye çalıştırıldığını görmekteyiz. Değerlerimizin yozlaşmasının en büyük etkilerini aile bağlarının zedelenmesinde görmekteyiz. Aile bağlarında başlayan bu çözülme zamanla toplumun da çözülmesine yol açar.

Her gün gazetelerde ve haber sitelerinde cinsel taciz ve tecavüz olaylarını okuyoruz. Çekilen sinema ve dizilerde değerlerimizle hiç bir alakası olmayan aksine darbe vuran ilişkiler ve  eşler arasında ki aldatmalar bir intikam yarışı olarak sunuluyor. Önümüze serdikleri hayat tarzıyla bu diziler aile yapımızı tehdit ediyor. Evlilik dışı yaşanan bu ilişkiler ve önümüze sürülen bu yaşam tarzı toplumsal düzeni ve özellikle  aile birliğini yıkmaya yönelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çünkü dini inancımızla, ahlaki değer ve ilkelerimizle hiç bir ilişkisi olamayan evlilik dışı ilişkiler sadece iki kişi arasında cereyan eden ilişkiyle sınırlı kalmaz. Bu ilişkinin üçüncü şahıslara, aileye, insan neslinin devamına ve genel toplumsal hayata yansıyan derin etkileri söz konusudur. Böyle bir ilişki aile birliğine saldırıda bulunmasının yanı sıra, toplumun birliğini ve geleceğini tehlike altına atmaktadır. Hiç kimse `ben bireysel özgürlüğümü kullanarak istediğim şekilde hareket ediyorum ve her türlü tasarrufta bulunuyorum, bu benim özel hayatım' diyerek bu tür ahlak dışı eylemleri  normalleştirilerek, toplumsal hale getirmeye çalışamaz

Kamuoyunda herkesin gözü önünde yaşananlar, giderek yozlaşan ahlaki değerlerimiz ilk başta çocuklarımızı tehdit ediyor.

Bizlere ve yetkililere düşen,) çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının korunması için geleceklerini tehdit edebilecek her türlü olumsuzluğa karşı tedbir almak olacak.

Öncelikle çocuklarımızı değerlerimiz, kültürümüz ve öz benliğimizden hareketle İslami ve insani fıtrata uygun olarak iyi eğitmemiz gerekir. Onları hayata hazırlarken, maddi ve manevi değerlerle donatmalı, gelecekte iyi bireyler olmaları için gayret göstermeliyiz. Unutmayalım ki, çocuklar bize bir emanettir, bu emaneti korumak ve gereği gibi yetiştirmek bizim vazifemizdir. Çocuklarımız ailelerimizin ve milletimizin geleceğidir. Özellikle Anne ve Babaların bu tür dizi ve filim adı altında gösterilen ahlak dışı gösteriler konusunda  dikkatli olmaları gerekiyor.

 
Etiketler: Ahlaki, değerlerimiz..,
Yorumlar
Haber Yazılımı