Yazı Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 10:23 Bu yazı 1115 kez okundu
 
BEŞ KURUŞLUK DAHİ MALİYETİ OLMAYAN TEBESSÜMÜN HİKAYES
Furkan ALAKUŞ
damgam
 
 

İ Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hmesini sağladı. Bu hava içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı.

Hemen bir not yazdı ve yolladı. Arkadaşı bu teşekkürden o kadar keyiflendi ki, her öğlen yemek yediği lokantada garson kıza yüklü bir bahşiş bıraktı. Garson kız ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu. Akşam eve giderken, kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adama verdi. Adam öyle minnettar oldu ki, iki gündür boğazından aşağı bir lokma dahi gecmemişti.

Karnını 2 gündür ilk defa doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki tek odasının yolunu ıslık çalarak tuttu. Öyle neşeliydi ki, bir saçak altında titreyen köpek yavrusunu görünce, kucağına alıverdi. Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için çok mutluydu. Sıcak odada sabaha kadar koşturdu. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlamıştı. Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki, önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı kalktı.

Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp ölümden kurtardılar. Bütün bunların hepsi, beş kuruşluk bile maliyeti olmayan bir tebessümün sonucuydu. Mutlu bir gülümseyişin yerini hiç bir tatlı söz tutamaz!

 
Etiketler: BEŞ, KURUŞLUK, DAHİ, MALİYETİ, OLMAYAN, TEBESSÜMÜN, HİKAYES,
Yorumlar
Haber Yazılımı