Yazı Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 09:35 Bu yazı 374 kez okundu
 
Bu Yollar Kimin?
İzzet Toprak
damgagazete@gmail.com
 
 

Şehrimizin, bölgemizin, ülkemizin hemen hemen her yerinde yaşanan en büyük sorunların başında sonradan sahiplenilen yollar geliyor.

Daha çok kırsal mahallerimizde yaşanan bu sorun can almaya, büyük sorunların yaşanmasına hatta ve hatta bazı ailelerin yerinden oynamasına, kan davasına varıncaya kadar sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Kimin olduğu bilinmeyen veya bilinse bile zor kullanılarak kapatılan yollar sorun olmaya devam ediyor.

   Bilindiği üzere kırsal mahallerimizde yaşanan kapatılmış yol sorunları ve bu sorunlar yüzünden ortaya çıkan büyük sorunlar hemen hemen her gün yaşanmaya devam ediyor. Hemen hemen çoğu köyde böyle irili ufaklı sorunlar karşımıza çıkıyor ve yetkililerden de herhangi bir kalıcı çözüm halen bulunmuş değil. Bu gibi sorunlar çoğunlukla köylülerin birbirileriyle kanlı bıçaklı oldukları zaman ortaya çıkıyor ve o zaman da iş işten geçmiş oluyor.

 

Bu yol benim evimin önünden geçiyor ben istediğim zaman bu yolu kapatırım, bu yol benim tarlamın içinden veya kenarından geçiyor istediğim zaman kapatırım gibisinden söylemler köylüler arasında büyük sorunlar yaşanmasına bu sorunlarla birlikte ölümlü kavgalar sonuç olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Köy arazileri içinde tapulu veya tapusuz (mera ve hazine) arazileri kendine mesken tutan bazı köylüler yaşanan nüfus artışından da dolayı yeni yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oluyorlar.

Hal böyle iken bu sorunlara kalıcı bir çözüm üretmek yerine geçici çözümler bulan bir köyde hal ettik bir başka köyde sorun yaşanmayana kadar müdahale etmeyelim anlayışı bitmek tükenmek bilmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. En bariz örneği geçenlerde şehrimizin kırsal bir mahallesinde en yeni olay olarak karşımıza çıktı. Olay iki kardeşin evlerinin önünden geçen yolu kapatmasıyla başlayıp diğer köylülerin neden kapattınız gibisinden söylemleri karşısında silahlı çatışma yaşanmış gencecik bir vatandaşımız ayağından yaralanmış, göz altılar yaşanmış iki kardeş ve diğer köylüler birbirine karşı kanlı bıçaklı hale gelmişlerdir.

Ne zaman nerede hangi olayın yaşanacağı bilinmezken bu gibi olayların kırsal mahallerimizde halen yaşandığı ve yaşanmaya devam edeceği yadsınamaz bir gerçektir. Tek dileğimiz yöneticilerimizin gerçekçi ve kalıcı bir çare bulup halkı birbirine düşürmek yerine halkın bu gibi işlere kalkışamayacağı çözümler üretmesi ve bu çözümleri kalıcı hale getirmesi olacaktır.

 

Bir daha böyle üzücü olayların yaşanmaması halkımızın daha duyarlı bir şekilde davranması dileğiyle…

Selam ve saygı ile…

 
Etiketler: Bu, Yollar, Kimin?,
Yorumlar
Haber Yazılımı