Yazı Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 08:55 Bu yazı 555 kez okundu
 
Endüstrileşemeyen Urfa
İzzet Toprak
damgagazete@gmail.com
 
 

Aslında başlığımızı “endüstriyelleşmesine izin verilmeyen Urfa” olarak değiştirsek daha doğru olacak sanırım.

 Neden mi; tarihiyle içinde barındırdığı zenginlikleri ile mozaik bir kültür olan, dünyanın en eski tapınağına sahip olan, kendi nüfusuna yakın bir göçmen nüfusunu misafir eden tüm bunları yaparken sanayiden, endüstriden uzak tutulmasının nedeni nedir.

Tarım şehri olarak lanse edilen fakat yetiştirdiği tarım ürünlerini kendi şehrinde markalaştıramayan Urfa ile derdi olan kimdir?

Gap projesiyle birlikte yakalanması gereken tarım potanasiyeli hala neden Urfa da yakalanmamıştır, neden yapılan projeyle Urfa’nın kalkınması düşünülürken, işçi göçlerine son verilmek isteniyor denilirken gün ve gün işçi göçleri neden artmaktadır sorusu akılları kurcalamaktadır.

 Nedeni aslında birazda yazımızın başlığında gizli sanki çünkü sulama projesiyle tarım şehrine dönüştürüldügü zan edilen şehrimizde tarım makineleşmeye geçmiş tarım ile uğraşan fakat toprağı olmayan vatandaşlarımız yine işsiz kalmıştır.

 Bu toprağı olmayan vatandaşların nasıl istihdam edileceği konusu ya düşünülmemiş ya da düşünülmek bile istenmemiştir. Fakat gerçek şudur ki işsizlik sorunu ovalara su vermeye devam etmekle değil su verilen yerlerde yetişen ürünleri işleyecek fabrikalar açmakla bu sorunun önüne geçilebilecektir.

En basitinden dünyanın en iyi kumaşlarının üretildiği MANCHESTER kumaşında kullanılan pamuk ile Suruç ovasında yetiştirilen pamuk arasında hiçbir fark yoktur hatta ve hatta Suruç pamuğundan üretilen kumaşın Manchester kumaşından bile daha kaliteli olacağı tekstilciler tarafından açıklanmıştır.

Ha keza adı bizim şehrimize ait olmayan fakat Türkiye genelinde en fazla üretim potansiyeline sahip olduğumuz fıstık da sanayisi kurulması gereken bir başka ürünümüz olarak karşımızda durmaktadır.

 Yetiştirilen tonlarca pamuk, fıstık vs. tarım ürünlerimiz sanayi yokluğundan dolayı farklı şehirlere gönderilmektedir bu durum mecburen beraberinde ürünlerin gittiği şehirlere ülke içi göçü de beraberinde getirimiştir.

 Zaten şehir için çok büyük bir sorun olan mevsimsel tarım işçiliği birde beraberinde sanayi göçlerini doğurmuştur.

 En güzel örneğini komşumuz yanı başımızda ki Gaziantep’de yarım milyon Urfalının orda ne yaptığı sanırsam sanayide ne kadar geri bırakıldığımızı ve ne kadar endüstriden uzak bir şehirde yaşadığımızı gözler önüne sermektedir.

Temennimiz  vatandaşlarımızın başka şehirlere gitmeden kendi memleketlerinde kendi işlerini yapabildiği, şehrimizde olan fabrikada çalışabildiği günler görmek dileğiyle saygı ve sevgilerimizle…

 
Etiketler: Endüstrileşemeyen, Urfa,
Yorumlar
Haber Yazılımı