Yazı Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 00:07 Bu yazı 3554 kez okundu
 
İktidar ve istikrar
Şerif ÇELİKAY
damgam
 
 

İktidarlar , istikrarla zirvede kalabilirler ancak . Sekteye uğrayan ne olursa olsun yine de çözüme kavuşturulması ve istikrarın idamesi için olmazsa olmazlardandır . Emanetinize aldığınız ne varsa kutsamalısınız ki ihanete mahal kalmasın ! Düşüncenin serüveninde mizansenik bir kurgu ancak hayata tatbiki ise semazenik bir baş dönmesine sebep olabilecek her türlü düşünce ve tavırların kol gezdiği bir dönemden geçiyoruz .

Hiç kimse eksiksiz değildir ancak eksikliği görmek ve gidermek düşünen varlıkların en önemli özelliğidir . Günümüze baktığımızda , siyasiler hayata mı dokunuyorlar yoksa erklerin varlığı ile hayata bir şeyler mi dokuyorlar ! sorusunu sormaktan kendimizi alıkoyamuyoruz maalesef ...

Ben eleştirmek zorundayım ! Eleştirimi , istediğiniz tarafa çekebilirsiniz ne var ki reaksiyonun yönünü değiştiremezsiniz ! Hepimizin gözü önünde cereyan eden ülke sorunlarını görmezden gelmek yada bir sorunun olmadığı algısını yaratmak , hiç kimsenin işine yaramayacağı gibi hiç kimsenin de yaşam gerçeklerini değiştirmez ! Eğer başarılı olmak gibi bir derdi varsa siyasilerin , başarıyı elde etmenin yollarını tek başına değil halkınızı da yanınıza alarak ilerlemeniz daha kolay olacaktır . Bunun için ne ayrıştırıcı bir üslup ne de herşeyin bir seçim konseptinden ibaret olmadığına bizzatihi şahitlik edeceksiniz .

İktidar hakkında tarafgirlik yapanlar gibi düşünmüyorum çünkü meselenin sadece maddi olması yani koltuk yada para olması durumu olsa idi iktidarın paraya olan ihtiyacından değil ülkeyi dünya ülkeleri alanında bir yere getirebilme gayreti olduğuna inanıyorum . Ve bu konuda yanlışlıklar ve eksiklikler elbette ki kaçınılmazdır lakin bir bütün olarak birliktelik ruhu içerisinde düzeltmeye gidilmesi hem iktidar adına hem de istikrar adına mümkün olacaktır . Yol haritasını doğru belirlemek ne muhalefete bir malzeme ne de Avrupa ve Amerika için müdahil olma hissinin bile önünü kesecektir . Tanzim çadırları , mazbatasını alamayan başkanlar , ekonomik paket hazırlığı ve halkın maruz kaldığı iktisadi bunalım gibi konuların hall yoluna bir an önce girilmesi yine hem iktidarın hem de istikrarın bayrağını taşıyacaktır .

Seçim , adaletin simgesidir . Adalete olan bakışın da adil olma zorunluluğu vardır . Adaletin olduğunu gösteren seçimler varsa bu ülkede iktidara diktatörlük yaftasının yersiz ve çirkin olduğuna inancım tamdır . Ne acı ki insan olgusunun olduğu her yerde bazen eksiklik bazen yanlışlık bazen de karışıklıklar mevcuda gelebiliyor . Bu , yine de iktidar ve istikrar için belki de olması gerekenlermiş gibi  düşünmek her iki kavram için de içte ve dışta sürdürülebilir bir tarafa daha güzel bir şekilde götüreceğini destekler niteliktedir . Çünkü doğruların geneli yanlışları tespit etmekle gerçekleşir . Bu anlamda yanlışların olması siyasilerin kötü olduğuna delâlet etmez zira kötüler hiç bir şeye aldırış etmezler !

Ben de bir vatandaş olarak hayat şartlarımın daha güzel olmasını  iktidara , muhalefete ve istikrarın işleyişi adına tez zamanda ibresinin tavan yapmasını temenni ediyorum .

 
Etiketler: İktidar, ve, istikrar,
Yorumlar
Haber Yazılımı