Yazı Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 12:37 Bu yazı 5948 kez okundu
 
Kitap okumanın faydaları
Mustafa AĞASLAN
damgam
 
 

İnsan aslında biraz araştırsa ve de okusa okumanın her derde çare olduğunu göreceklerdir. Okumanın faydalarını yazmak isterseniz kitap dolusu ciltler meydana gelir. İsterseniz şöyle başlayalım faydalarını sıralamaya, Okumak stresi azaltır. Yapılan araştırmalara göre Stresi azaltan en etkili yolun kitap okumak olduğunu gösteriyor. Uykusuzluk çekenler için en iyi yöntem. Sakinleşmek ve iyi uyku çekmek için en ideal çözüm kitap okumaktan geçiyor.

Okumak insanların empati duygusunu güçlendiriyor. Okuduğumuz kitaplardaki karakterle kendimizi özdeşleştiririz. Karakter kurgudan ibaret bile olsa onunla empati kurarız. Yapılan bir deneyin sonuçları da bu savı destekler nitelikte. Okumak beyin fonksiyonlarını hızlandırıyor. Emory Üniversitesi'nde yapılan bilimsel bir araştırma kitap okumak bizi daha zeki yapıyor. Depresyondan kurtulmak için başvurulacak bir yol.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kişisel gelişim kitaplarının depresyondaki insanlar için faydalı olduğunu gösteriyor. Hayattaki zorluklarla daha iyi başa çıkabiliyoruz. Ohio Devlet Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, kitap okuyan kişilerin farkındalık seviyelerinin yükseldiğini, böylece karşılaştıkları zorlukları daha iyi atlatabildiklerini gösteriyor. Kitap okuyan insanlar daha sosyaller. Yapılan bir araştırma, kitap okumayı seven insanların farklı kültürlere ait insanlarla daha iyi iletişim kurabildiklerini gösteriyor. Hafıza güçleniyor. Kitap okunulan her an aslında beyin gelişiyor. Yapılan bir araştırma kitap okumanın beyindeki aktivitelerindeki yavaşlamayı azalttığını kanıtlıyor.

Okumak daha iyi yazmayı sağlıyor. Farklı yazarların kitaplarını okuduğumuzda farklı yazı stilleri görüyoruz. Ne kadar çok şey okursak, yazı yazma konusunda o kadar çok şey öğreniyoruz. Bu da yazı yazma yeteneğimizin güçlenmesini sağlıyor. Okumak kişiyi açık fikirli ve arkadaş canlısı yapıyor. He Creativity Research Journal'ın yayınladığı bir çalışma, kitap okuyan insanların daha açık fikirli olduğunu böylece daha çok insanla arkadaşlık kurabildiklerini gösteriyor.

Okumak daha iyi dinlemeyi öğretiyor. Kitap okuyan insanların okumayanlara göre daha iyi dinleyici oldukları belirtiliyor. Okumak dünyayı daha iyi bir yer yapmak için güç veriyor. Araştırmalara göre düzenli kitap okuyan insanların hayır merkezlerinde alışma oranı kitap okumayan insanların 3 katı.

Okuyan kişi kendini daha iyi ifade ediyor. Düzenli olarak kitap okuyan birinin kelime dağarcığı gelişiyor, kendini daha iyi ifade ediyor. Düzenli kitap okumak düzenli biri olmayı sağlıyor.

 
Etiketler: Kitap, okumanın, faydaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı