Yazı Detayı
28 Aralık 2018 - Cuma 10:57 Bu yazı 9650 kez okundu
 
Nerede Adalet?
Furkan ALAKUŞ
damgam
 
 

"Unutma, adalet terazisi elbet bir gün seni de tartar evladım" derdi komşumuz sevdiğim bir teyze. Çok hoşuma giderdi bu söz. Üzerinden düşünülecek bir söz, aynı zamanda. Peki sizler bunun farkında mısınız? Tartılmaya hazır mısınız?
Olaya tek bir konu üzerinden bakacağım belki ancak maruz görün lütfen. Zira çıldırmak üzereyim. Bu kadar mantıksız, adaletsiz, saçmaca tavırlar delirme derecesine getiriyor beni. Yazayım da kurtulayım, en iyisi.
Bakmak istediğim açı: Günlük olaylara verdiğimiz tepkilerdeki adalet...
Gazetenin biri, adamın biri hakkında bir haber yapmış. Habere konu olan adamın aleyhine bir konu işlenmiş ve bazı iddialar ortaya atılmış. Aslında haberde şaşılacak pek bir durum yok. Gazetenin yaptığı haber ve konusu imkânlar dâhilinde gerçek olabilir. Ha yanlış olma ihtimali de yok değil. Fakat benim için bu 2. planın da gerisinde. Habere yapılan yorumlar, gazeteye tepkiler vs ilgi alanıma giriyor. Mesela biri "yalakasınız" demiş. İlk okuduğum an, gençlerin tabiriyle, gözlerim kanadı, aklım durdu, nefesim kesildi! "Bu nasıl bir yorumdur yiğidim, seninle tanışmak istiyorum" şeklinde bir yanıt atıyordum ki kendime geldim. Ortada mevzu bahis ismin aleyhine bir haber var, neyin yalakalığı be? Zaten "asarız, keseriz" veya "satılık haberciler" yorumlarına değinmekten hicap duyuyorum. Sonra adam ve eş, dost ve akrabası çıkar yolu bulmuş tabii: Fetö! Biri de demiyor ki, ne alaka be, yazdıkça yazıyorlar. Son dönemin en büyük kalkanı "Fetö bizimle uğraşıyor" ya, Fetöcüler dahi "biz neymişiz be" derecesinde şaşkınlık içerisindeler. Can alıcı nokta ne biliyor musunuz? Haberin içeriğini yalanlayan, belge sunan veya haberi çürüten kimse ve hiçbir nesne yok. Where is the adalet?
Yine günlerden bir gün, bilmem ne derneğinin yöneticileri toplanmış bir araya. Ancak bu dernek, öyle tabela derneği değil. Şehre mal olmuş ve getirisi muazzam bir dernek. Neyse bu yöneticiler de oldukça başarısız. Ee halk tepki gösteriyor. Diyor ki "bu şehrin kaderiyle oynuyorsunuz, Allah hepinizden razı olsun" orta yaşlı, memleket sevdalısı vatandaş. Yöneticiler şaşkın, belki ilk defa böyle bir tepki alıyorlar. Yanlarında sürekli pohpoh, sürekli bal-kaymak-yağ! Benim derdim yine bunlar ve haklı/haksız olması değil. Şimdi orta yaşlı, memleket sevdalısı vatandaşa verilen tepkileri betimlediğim zaman derdimi anlarsınız. Ağır top yöneticilerin yanında gezenlerde biri hızlıca geliyor bu tepkili abinin yanına ve "sus lan" diyor hadsizce. Bre gafil adam, cebin doluyor tamam. Karnın doyuyor tamam. Evin, barkın, araban hatta belki villan oluyor tamam. Ulan nerede adalet be, nerede? Bu adamın susmasını gerektirecek olan ne? Bağırdığı kişinin senin cebini dolduruyor olması mı?
Diyeceğim o ki, bir yerlere gelenin etrafında istediği gibi kullanacağı yüzlerce işsiz çapulcu toplanıyor.
Diyeceğim o ki, bir yerlere gelenler, her zaman ve her yerde haklı oluyor.
Allah'ın adaleti şaşmaz. Bizler O'na güveniyoruz. İnşallah bu düzen son bulur. Yoksa çürüyeceğiz ve yozlaşacağız. Çünkü bir süre sonra konuşacak kimse kalmayacak...

 
Etiketler: Nerede, Adalet?,
Yorumlar
Haber Yazılımı