Yazı Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 11:12
 
Şanlıurfa yükselen ve büyüyen bir değermiş!
Mehmet AĞASLAN
 
 

Şanlıurfa'nın gerçekten yükselen bir değer olduğunu ve büyüdüğünü iddia eden kişilerin Şanlıurfa’da yaşamadığı ve zamanlarının büyük bölümlerini il dışında geçirdikleri her hallerinden belli oluyor. Bunu söyleyen zat’ın hangi anlamda söylediğini gerçekten merak ediyorum? Siyasi anlamda mı, Spor anlamında mı, Sanayileşme anlamında mı, nüfus anlamında mı yâda turizm anlamında mı?

Siyasi açıdan bakalım: Şanlıurfa’nın 14 tane Milletvekili var. Bu vekillerimiz hepsi bakan olmuş da haberimiz mi yok, kısa bir dönem bir bakanımız oldu, onu da yüzümüze gözümüze mi bulaştırdık, yoksa o bakanlıkla ilgili devasa projeler mi ürettik? Yâda her gün Şanlıurfa’nın kalkınması ve yükselen bir değer olması adına projeler mi üretiyorlar da haberimiz mi yok. Örneğin bugün kenar mahallelerimize gitsek ve oradaki vatandaşlarımıza sorsak bu 14 vekilimizin ismini sayacak biri çıkar mı acaba?

Spor açısından bakalım: Şehrin tek marka değeri olan 50 yıllık çınar ne halde ve bu çınarı kurtarmak adına kim yâda kimler neler yapıyor? Her yıl hangi branşta olursa olsun ulusal turnuvalara ev sahipliği yapıyoruz da haberimiz mi yok! Türkiye çapında sporcular mı yetiştiriyoruz, 2 Milyon nüfusa ve Türkiye’nin en genç nüfusuna ait şehri olarak. Bu genç nüfusa göre spor ve sporcu şehri mi olduk.

Sanayileşme açısından bakalım: Organize sanayi bölgemizde bacalardan tüten dumanlardan rahatsız mı oluyoruz, yoksa fabrikalarımız eleman bulamama sıkıntısı mı yaşıyor? Tabii ki de HAYIR! Suriyelilerle birlikte 2,5 milyon insanın yaşadığı bir şehirde yeterince fabrikamız da yok, gençlerimiz de işsiz! İş Kur Müdürüne sormak lazım her yıl işçi alımı ilanları için kaç kişi başvuruyor acaba? Bir işçi alımı için yapılacak olan kura çekiminin 11 Nisan stadyumunda yapıldığını ne çabuk unuttuk!

Nüfus açısından bakalım: Evet işte bu konuda günden güne büyüyen, gelişen ve çocuk yapma anlamında bir DEĞER olduğumuz doğrudur. Bu konuda bende katılıyorum. Evet, çoğalıyoruz ama üretemiyoruz, çoğalanlarımızı iş sahibi yapamıyoruz, çoğalanlarımızı topluma kazandıramıyoruz!

Turizm açısından bakalım: Göbeklitepe yâda atalarımızın bize mirası olan tarihi yerler de olmazsa zaten turizmden de bahsedemeyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Tarafından 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edildi. Tam da ümitlenmiştik ki onu da yüzümüze gözümüze bulaştırdık. Nasıl mı? Göbeklitepe yılında “Teröre lanet yürüyüşü” ile Türkiye’nin gündemine geldik. Turist olsam bende Gaziantep’te konaklar günübirlik Göbeklitepe’yi ziyaret ederdim.

Hani hep Gaziantep ile kıyaslıyoruz ya, bu bakış açılarımızı onlar ile de kıyaslarsak var ya vah halimize!

Gaziantepliler,  Gaziantep’in bir değer olduğunu ve büyüdüklerini ifade etseler anlarım. AMA URFA BÜYÜMÜYOR!

Sağlık ve Eğitim konusuna da hiç girmiyorum!

 
Etiketler: Şanlıurfa, yükselen, ve, büyüyen, bir, değermiş!,
Yorumlar
Haber Yazılımı