Yazı Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 09:35 Bu yazı 1379 kez okundu
 
Şanlıurfaspor ve borçlar
Mehmet AĞASLAN
 
 

Borç batağında olan ve kuruluşunun 50. Yılında kapanma noktasına gelen ve muhtemelen kapatılacak olan Şanlıurfaspor’un neden borç batağında olduğunu kısaca özetlemek gerekir diye düşünüyorum. Herkes kendine göre belli yönetim yâda kişileri suçlayıp duruyor. Muhtemelen her gelen yönetimde bir önceki yönetimi suçlayıp duruyor. Aslanda o makama aday olan ve seçilen hiçbir yönetimin bir önceki yönetimi eleştirme hakkı yoktur derim. Nedenine gelince Şanlıurfaspor kulübüne aday olan bütün yönetimler mutlaka seçim öncesi kulübün mali durumunu incelemişlerdir. Buda demektir ki bu borcu bile bile kabullendiniz, bundan dolayı bu borçlarla ilgili ahlar vahlar çekmenin, kimseyi suçlamanın anlamı yoktur. Bu olayın bir penceresi diğer pencereden bakacak olursak Fethi Şimşek yönetimi dâhil ondan sonrada gelenler hep tek liste ve delege çoğunluğunun oyunu alarak seçilen yönetimler oldular. İsteselerdi kulübün bir önceki yönetimden kalan borçlarını ibra etmeme hakkına sahip idiler, demek ki ibra etmek hesaplarına geldi. Yani yönetimler bu borcu bile bile üstlendiler. Yani bu borçlar bilmedikleri mucizelerle oluşan borçlar değildi. Kısacası Şanlıurfaspor’da hani derler ya “Şapkadan tavşan çıktı” yani şapkadan çıkan bir mucize değildi.

Şanlıurfaspor şampiyon olup 1. Lige yükseldiği zaman şehrin mülkü amirleri paralı bir yönetim gelsin diye mevcut yönetime de haksızlık yaparak Fethi Şimşek ve Şanlıurfa’da hatırı sayılır işadamlarından oluşan bir liste ile Şanlıurfaspor’u yönetmeye başladılar. Görev yaptıkları süre boyunca hatalarıyla sevaplarıyla bu takımın 4 sezon 1. Ligde mücadele etmelerini sağladılar. O dönem zarfında bu şehir Lua Lua, Edinho, Tello, Lokman Gör, Ahmet Aras, Serdar Özkan gibi futbolcuların yanı sıra Türkiye’de ün yapmış birçok teknik adam gördü. Fethi Şimşek ve yönetimi ilk kongrede yaklaşık 7 Milyon civarında bir borç ile yönetimi devraldılar. 4 sezonun bitiminin ardından bırakma kararı alan yönetim, kulübü kongrede ibra edilen 38 milyon borç ile yeni yönetime devrettiler. Yani kısacası 31 milyon ekstra borç ile kulübü devretmişti. Ve bu ekstra 31 milyon borcun hemen hemen tamamı Fethi Şimşek ve yöneticilerinin alacağı idi bu alacakları saymazsak ki saymayabiliriz de nedeni zaten bu alacaklarılar bu güne kadar Şanlıurfaspor’a zarar vermemek adına bu alacaklarını hiç gündeme getirmediler, ayrıca inanıyorum ki ciddi bir oluşum olsa idi bu arkadaşların hepsi alacaklarının tamamını kulübe bağışlarlar. Yani bu rakamı düşürecek olursak, Fethi Şimşek kulübü ortalama 8 milyon gibi bir borçla yeni yönetime devretti. Bu 8 Milyonun 7'si zaten eski yönetimden olduğunu göz önüne alırsak 4 sezonun ardından kulübe sadece 1 milyon lira borç bırakmıştır. Son kongrede ibra edilen borç miktarı faizler dâhil mi değil mi bilemiyorum? Ama 54 milyon olarak açıklandı. Fethi Şimşek yönetimi 1. Ligde 4 sezonun sonunda 8 milyon borç bırakmış. Ondan sonra ki süreçte 1. Ligde 1 sezon 2. Ligde 2 sezonun sonunda oluşan tablo 54 milyon borç Fethi Şimşek ve yönetiminin alacaklarını düşersek 54 milyon eksi 30 milyon kalan 24 milyon borç kalıyor. Ayrıca 1. Ligdeki son sezonumuzda kulübe yaklaşık olarak 38 milyon ve bir sonraki sezonda da 17 milyon para girişini de sayarsak kulübün nerelerden nerelere geldiğini görmek zor olmaz kanımca. Son sezonunda girdi çıktılarını bilemiyorum. Yani Şanlıurfaspor’un borcundan dolayı birileri suçlanacak ise en az suçlu olacak olan Fethi Şimşek ve yönetimidir.

Bundan sonraki süreçte de yeni seçilen yönetimin borçlarla ilgili eleştirme hakkı yoktur, çünkü kulübün içinde bulunduğu darboğazı bilerek geldiler. İşte Valiye güvenerek, Belediye başkanlarına güvenerek başkan adaylığı olmaz. Önce yönetim olarak 8-9 milyon ortaya koyacaksın ve bunu belgeleriyle kamuoyuna açıklayacaksın. Ondan sonra mülki amirlerden ve kamu kurum ve kuruluşlardan destek isteyeceksin. Yoksa işte vali versin, belediye versin mantığıyla kulüp yönetilmez ve yönetilmeye de aday olunmaz. Parayı devlet verecekse her şeyi yöneten devlet bir kulübümü yönetmekten acizdir.

Kendi şahsi kanaatime gelince Şanlıurfaspor kulübü kapatılsın, Karaköprü mü olur, Büyükşehir Belediyespor mu olur bilemem ama yeni bir takım etrafında kenetlenerek, yönetim, taraftar, STK’lar, medya, kamu kurum ve kuruluşlar, işadamları yekvücut olunarak başarı elde edilmesidir.

 
Etiketler: Şanlıurfaspor, ve, borçlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı