Yazı Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 12:59
 
Suriye’deki Hayvan Hastalıklarına Karşı Urfa’da Alınan Önlemler
Mahmut Arslan
maht63_@hotmail.com
 
 

 

Mavidil virüs hastalığıyla aynı aileden gelen ve daha çok küresel ısınma ile değişen iklim şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan At Vebası, 1944 yılında Suriye’de ortaya çıkmıştır. Suriye’de vuku bulan bu hayvan hastalığının Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine nüfuz etmesini önlemek için dönemin hükümeti tarafında bazı tedbirler alınmıştır.

Bu hayvan hastalığıyla ilgili olarak Veteriner Müdürlüğü 17 Mart 1945 tarihinde “Urfa Gazetesi”ne bir ilan vermiş; bu ilanda Suriye’de ortaya çıkan ve sınırlarımızın içerisine giren bu hastalığın yaz ve sonbaharda görüldüğü belirtilmiştir. Tek tırnaklı hayvanlarda görülen bu hastalığın etkisini azaltmak için Veteriner Müdürlüğü hayvanların yaz ve sonbahar mevsimlerinde 500 metreden yüksek yaylalara çıkarılması gerektiğini belirtmiştir. Bu hastalığa sebep olan tatarcık cinsinde olan sokucu sinekler 500 metreden yüksek olan yerlerde yaşayamadıklarından dolayı böyle bir yöntem düşünülmüştür.

Türkiye ile komşu olan Suriye, İran, Irak ve Rusya gibi devletlerin veteriner doktorları, Suriye’de ortaya çıkan ve Türkiye’ye geçiş yapan hayvan hastalıklarını önlemek için gece gündüz çalıştıkları görülmektedir. Özellikle de salgın hayvan hastalıklarından kurtulmanın yolları aranmış ve hayvan hastalıklarıyla geniş ölçüde mücadele edilmiştir. Salgın hayvan hastalıkları ile mücadele edecek fen memurları yetiştirilmiştir.

 

 
Etiketler: Suriye’deki, Hayvan, Hastalıklarına, Karşı, Urfa’da, Alınan, Önlemler,
Yorumlar
Haber Yazılımı