Yazı Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 08:56 Bu yazı 1444 kez okundu
 
Teknoloji
Şerif ÇELİKAY
damgam
 
 

Evrensel düşünce tarzını belirleyen ölçüler Adalet ve vicdan duygusudur . Tarihin silemediği savaşlar , katliamlar ve soykırımları tarif etmenin bir marifeti yok sanıyorum .

Bazen hüzünlü bir nota sizi tarihin derinliğine götürebilir ancak bizler hep notanın nakarat kısmında demirlendik ! Çünkü çok derin yaraların izlerini notalar betimledi yüreğimizde .

Örneğin ; Amerikalılar kızılderilileri , Almanlar Yahudileri , Fransa Cezayirlileri , Yahudiler Filistinlileri ve daha bir çok örneği olan katliamlara imza atmış ülkeler...

Objektif eleştiri yapmalı eleştirmenler . Çünkü bu konuda müslümanlara daha fazla yüklendiler diye düşünüyorum ! Gerçi ben tarihe fazla güvenen biri değilim zira tarihi her zaman muktedirler yazmıştır.
 
 Yani ezilenlerin ve sömürülenlerin tarihleri olmadı hiç bir zaman. Eskiden beri sömürü taktikleri vardı ve giderek modern bir hale geldi .

   Teknolojinin gelişmesiyle duygusal ve tüketici toplumların değer yargılarını özel mülkiyet duygusunun en hırçın haline getirdiler.

Çünkü buna musaittiler ancak bu bir meşrulaştırma mevzusu bile olmaz ve olamaz .Bu düşüncemden şu anlaşılır , hâlâ vicdan taşıyoruz ve iyileşebilmenin en etkili yönüdür bu diye düşünüyorum .

Milyarlarca gezegen , paralel evrenler ve bunlar içinde bir zerrecik bile sayılmayan bu gezegenin içindeyiz hepimiz . Taşıdığımız değer yargıları , paylaşmadığımız bu kısacak hayat bizleri sürekli ölüme mahkum ediyor . Binlerce yaşayan din , ideolojiler , akımlar , pardokslar , paradigmalar vs vs ...

 Sahi biz bütün bunların neresindeyiz ?

 Algılama biçimimize bile hükmedecek bir altyapımız yokken , iletişime ve hayatı yaşanabilir kılacak kudretimiz nerden gelecek.

Kanımca teknolojiyi satın almak bana göre kendi halkını ölüme terk etmektir.Çünkü üretmeyen toplumlar , üretenlerin ellerine ve insafına bakıyor ve dolayısıyla batıyor.

 
Etiketler: Teknoloji,
Yorumlar
Haber Yazılımı