Mahmut Arslan Urfa’nın ilk futbol başarısı
Yazı Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 13:41
 
Urfa’nın ilk futbol başarısı
Mahmut Arslan
maht63_@hotmail.com
 
 

   Urfa’nın futbol müsabaka tarihi çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Ancak konuyla ilgili detaylı bilgilerin ise daha çok 1928 ve daha sonrasına ait olduğu düşünülmektedir. Urfa, bu dönemde diğer spor branşlarında olduğu gibi futbolda da bölgesel takımlarla mücadele etmiştir. 1928 yılından itibaren Urfa, kendi takımları arasında oluşturduğu ekiple birçok vilayet arasında yapılan “Diyarbakır Spor Mıntıkası” müsabakalarına katılmıştır.

   1928 yılında Urfa, bölgesel futbol müsabakalarında başarı gösterememiş ve bu durum Urfa takımını olumsuz yönde etkilemekten ziyade şampiyon olma yolundaki teşvikini arttırmıştır. Bu tarihten itibaren Urfa takımı düzenli bir çalışma içerisine girmiş ve 1929 yılında Şark Vilayetleri arasında yapılan futbol müsabakasına hazır bir şekilde katılmıştır. Urfa, birinci umumi müfettişi İbrahim Tali Bey’in teşvikiyle katıldığı Şark Vilayetleri Şampiyonluğu müsabakasında Diyarbakır’a karşı yaptığı maçta galip gelirken Elazığ’a karşı da mağlup olmuştur.

   Urfa, iki yıl içinde düzenli olarak çalışmalarına devam ederek 1930 yılında yapılan Şark Vilayetleri Şampiyonluğu müsabakasına tekrar katılım sağlamıştır. Urfa takımı başlarında Kamil Bey olmaksızın katıldığı bütün müsabakaları kazanarak Şark birinciliğini elde etmiştir. Düzenli ve azimli çalışma sonucunda elde edilen bu başarı Urfa takımın motivasyonunu artırmış ve 1931 yılında yapılan Şark Vilayetleri Şampiyonluğu müsabakalarını tekrar kazanarak ikinci defa birincilik kupasına sahip olmuştur.

   Urfa takımın bu başarısını hazmedemeyen Bölge Mıntıkası 1932 itibaren çeşitli entrikalarla Urfa’yı diskalifiye etmeye çalışmıştır. Bölge Mıntıkası, bu tarihten itibaren Urfa takımını çeşitli bahanelerle diskalifiye etmiş ve bu tutumunu 1936 yılına kadar devam ettirmiştir. Mıntıkanın bu tutumunu hem Urfalı sporcular hem de yöneticiler tarafından “haksızlık abidesi” olarak nitelendirilmiş ve katıldıkları her platformda bunu dile getirmişlerdir. Hatta Bölge Mıntıkanın bu tutumundan dolayı dönemin Elektrik Şirketi Fen Memuru Hicri Bey, “Urfa’da Milli Gazetesi”ndeki haberinde sekiz yıllık spor hayatına vedaa ettiğini belirtmiştir.

 
Etiketler: Urfa’nın, ilk, futbol, başarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı