Yazı Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 10:08 Bu yazı 901 kez okundu
 
Urfa’nın İlk Modern Spor Toplantısı
Mahmut Arslan
maht63_@hotmail.com
 
 

Spor alanında yapılan çalışmaları değerlendirmek, plan ve programlar yapmak için Urfa’da gerçekleştirilen toplantılar çok eskilere dayanmakla beraber konu ile ilgili detaylı bilgiler de daha çok 1933-1934 yıllarında rastlanmaktadır. Bu tarihlerde Urfa’da ilk modern spor toplantısı yapılmış ve şehir merkezinde yapılan bu toplantının sebebi ise Urfa Halkspor Kulübü’nün bazı oyuncularının askere gideceğinden dolayı bölgenin sporunda yaşanabilecek aksaklıkların engellenmesi olduğu belirtilmiştir. Bu toplantı sonucunda Halkspor ve Muallimler Birliği Kulübün bazı oyuncuları birleşerek İdmanyurdu Kulübü’nü kurmuştur.

1934 yılında Urfa Halkevi’nin kurulmasıyla beraber birçok konuda olduğu gibi spor konusunda da alınan kararlarda bu kuruluş etkili olmuştur. Bu tarihten itibaren Urfa sporunun kaderini belirleyen kararları alma konusunda önemli derecede söz sahibi olan bu kuruluş, Urfa merkez ve kazalarında yapılan sportif faaliyetlerin plan ve programlarını belirlemek için birçok toplantı düzenlenmiştir. Bu bağlamda 18 Mayıs 1934 tarihinde Urfa Halkevi’nde “Spor Hakkında Konferans” adlı bir toplantı yapılmış ve toplantıya 200 erkek katılmıştır. Aynı tarihte “İdman Bayramı” başlığıyla başka bir toplantı gerçekleştirilmiş ve bu toplantıya ise 1400 erkek katılmıştır.

Urfa’da gerçekleştirilen spor toplantılarında birçok konu görüşülmüş ve bu konular arasında “Mükelleflerin talim ve terbilerinin devamları için nasıl bir ceza ile ödül uygulanılmalı, buna yönelikte ne gibi tedbirler alınmalı? Beden Terbiyesi işlerinin (diğer spor etkinlikleri) yerine neler düşünülüyor? Ajanlıklar ve bölge memur kadrosu nasıl olmalı? Spora ayıran bütçenin yüzde yirmisi kâfi mi? Halkın spora karşı rağbeti nasıl arttırılabilir?” gibi cevap gerektiren sorular da yer almaktaydı.

            Sporla alakalı olarak Urfa’da gerçekleştirilen toplantıların sonraki tarihlerde de yapılmış olması dikkat çekicidir. Nitekim 26 Aralık 1948’de Halkspor oyuncuların, akşam saatlerinde Halkevi salonunda bir toplantı gerçekleştirilmiş olması bunun örneğini teşkil etmektedir. Vali Ünal Bey ve bazı daire ileri gelenlerinin de davet edildiği bu toplantı İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlamıştır. Bu toplantıda Urfa sporuna hizmet etmiş olanların isimleri zikredilerek iftihar listelerine geçirme töreni yapılmıştır.

 

 
Etiketler: Urfa’nın, İlk, Modern, Spor, Toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı