Yazı Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 18:38
 
Urfa Yüzme Sporunun Duayeni: Osman Çiftbudak
Mahmut Arslan
maht63_@hotmail.com
 
 

Osman Çiftbudak, 1935 yılında Urfa'nın Yeni Mahallesi'ne bağlı Güllüoğlu sokağında doğdu. İlk ve Sanat Enstitüsünü (Endüstri Meslek Lisesi) Urfa'da tamamlamış olup askerlik görevini İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Pirinççi köyünde Yedek Subay Öğretmen olarak yaptı. Çocukluğundan beri su sporuna ilgi duyan Osman Çiftbudak, yüzme sporuna 1953 yılında Beşiktaş kulübünde başlamış olup 1955 yılında Gençlikspor'a geçmiştir. 1955 yılından 1965 yılına kadar Türkiye Yüzme birinciliklerine ve Sutopu müsabakalarına katılmış ve 200 metre Kelebek büyüklerde defalarca üçüncülük, 400 metre Ferdi karışıkta dördüncülük ve 15000 metre Serbest müsabakalarda da altıncılık almıştır. Ayrıca 200 metre Sırtüstü müsabakalarında Türkiye üçüncülüğünü alarak Urfa'yı güzel bir şekilde temsil etmiştir.

                Osman Çiftbudak, 1964 yılında Mustafa Dişli ve bir grup genç Beşiktaş ile Gençlikspor Yüzme şubelerini birleştirerek Urfa'da Balık Yüzme İhtisas Kulübünü açmıştır. Bu kulübün açılmasıyla da sporculuk hayatını sonlandırmış, 1965 yılında Yüzme ve Sutopu Antrenör kursuna katılmış ve daha sonra da Urfa Yüzme sporuna Antrenör olarak göreve başlamıştır. Birçok gencin Türkiye birincisi ve rekortmeni olmasında etkili olan Çiftbudak; Urfa'da özellikle Halil İsotçu, Mehmet Çoban, Fuat Aslan, Mehmet Tuz ve Hüseyin Çavcı gibi tanınan sporcuların yetiştirilmesinde emeği büyüktür. Urfa Balık Yüzme İhtisas Kulübü, 1966 yılında İstanbul'da düzenlenen Sutopu müsabakalarında Galatasaray'ı (4-2) ve İstanbul Yüzme İhtisas'ı yenerek turnuvanın en başarılı ekibi olarak Türkiye Üçüncüsü olmuştur. Ayrıca bu kulüp, 1967 yılında deplasmanda Adana Demirspor ile yaptığı Sutopu müsabakasını 4-0 kazanmıştır.

Yüzme ve Sutopu dallarında Milli Hakem ve Hakem kursu hocası olarak Urfa'daki gençlere ücretsiz olarak dersler veren Osman Çiftbudak, Atletizm ve Halter'de Urfa Bölge Hakemi görevinde bulunmuştur. Çiftbudak, 1968 yılında Yüzme ve Sutopu Federasyonun Kabiliyetleri komitesine seçildikten kısa bir süre sonra Beden Terbiyesi Urfa Bölge Müdürlüğü görevine atanmıştır. Ayrıca yirmi yıl Yüzme Federasyonu üyeliğini yapmış ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin her yıl düzenlediği Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları'na her yıl katılmayı gelenek haline getirmiştir. Uluslararası düzeyde, aralarında ünlü yüzücülerin de bulunduğu bu yarışmalarda üç kez üçüncülük, 2007 yılında 71 yaş ve yukarısı grubunda birincilik kupasını almıştır. Hem sporcu hem de eğitmen kimliğiyle Urfa sporuna bu denli yakından ilgilenen ve Urfa yüzme spor tarihinde önemli rol oynayan Osman Çiftbudak, 12 Kasım 2018 tarihinde vefat etmiştir.

 
Etiketler: Urfa, Yüzme, , Sporunun, Duayeni:, Osman, Çiftbudak,
Yorumlar
Haber Yazılımı