Fatma İZBULAN Uzaktan eğitim
Yazı Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 12:14
 
Uzaktan eğitim
Fatma İZBULAN
 
 

Covid 19 bütün sektörleri etkilediği gibi eğitimi de etkiledi. Virüsün İngiltere'de mutasyona uğraması ve Türkiye'de on beş kişide mutasyonlu halinin görülmesi okulların açılmasını daha da uzatacak gibi görünüyor.
Peki pandemi ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizi nasıl etkiledi? Nasıl etkiliyor?
Öğrenciler artık tabletten,telefondan, bilgisayardan dersleri takip etmek istemiyor. Velilerinin ve öğretmenlerinin zoru ile derslere katılıyorlar. Hatta çoğu zaman katılmıyorlar. Tamamen tatil modundalar yani..
Veliler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Birden fazla çocuğu olanlar tek telefon ya da tabletle çocuklarının derslerini takip etmeye çalışıyor.
Öğretmenler ise öğrencilerini sık sık arayarak motivasyonlarını   yüksek tutmaya çalışıyor. Tabi ulaşabildiklerine..
Bu yazdıklarım tableti, telefonu ve interneti olanların sorunları. Bir de kırsal kesimde yaşayanların sorunları var. Onların en büyük sorunu derse katılmak için herhangi bir teknolojik aletlerinin ve internetlerinin olmaması. Kırsal kesimde görev yapan öğretmenler bir ya da iki kişi ile ders işliyor. Ailelerinin ekonomik durumu iyi olmayan bazı öğrencilerin EBA TV yi takip edecekleri televizyonları dahi yok. Devlet tablet dağıttı fakat imkanı olmayan öğrencilerin hepsine ulaşmadı. Hal böyle olunca eğitimde fırsat eşitliği de olmuyor.
Peki  uzaktan eğitim öğrenciler için ne kadar verimli oluyor? 
Ülkemizde internet alt yapısının çok güçlü olmamasından dolayı ya öğretmenin ya da öğrencinin interneti çekmiyor. Öğretmen dersin yarısını "sesimi duyuyor musunuz?" Öğrenciler de "sesiniz gelmiyor öğretmenim" diyerek geçiriyor. Öğretmen öğrenci arasında göz kontağı ve sıcak sınıf ortamı olmayınca bu da öğrenmeyi olumsuz etkiliyor.
Kısacası virüs bizimle bir müddet daha olacakmış gibi görünüyor. Bundan dolayı eğitimin telafisinin olmadığını unutmamalı öğrencileri daha fazla etkilememesi için en yüksek tedbirleri alıp okulları açmalıyız.
Allah korusun pandemi on yıl sürse on yıl okulları kapatıp bir neslin eğitimsiz kalmasına neden mi olacağız?

 
Etiketler: Uzaktan, eğitim,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı