Esnaf: İnanılmaz zor bir süreç yaşıyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kaderin Cilvesi! 1-1
Kaderin Cilvesi! 1-1
Acı olay
Acı olay
Haber
28 Nisan 2021 - Çarşamba 20:51
 
Esnaf: İnanılmaz zor bir süreç yaşıyoruz
29 Nisan’da tam kapanmanın başlayacağı Şanlıurfa’da sayıları yüzleri aşan küçük esnaf, on yedi gün boyunca Ramazan bayramının sonuna kadar dükkânlarına kilit vuracak.
ÖZEL HABER Haberi
Esnaf: İnanılmaz zor bir süreç yaşıyoruz

İlk kez “tam kapanma” adı altında önlem alan hükümet, kararı 29 Nisan saat 19.00’da hayata geçeceğini duyurdu. Kararın duyulmasıyla birlikte Şanlıurfalı küçük esnaflar koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan “tam kapanma” kararına tepki gösterdi. 17 gün boyunca dışarı çıkmayacak olan vatandaşlar ise ihtiyaçlarını karşılamak için sokaklara akın etti.

Urfa Damga Gazetesi sorularını yanıtlayan esnaf ve vatandaşlar ise sağlıktan çok ekonomiyi, 17 gün boyunca destek almadan nasıl yaşayacağını düşünüyor.

KABİNE TOPLANTISI SONRASINDA ALINAN KARAR BİZ ESNAFI RESMEN BİTİRDİ

Konuyla ilgili tüm umutlarını bayram öncesine bağladıklarını kaydeden esnaf Mehmet Toprak; “Biz esnaf olarak tüm umutlarımızı bayram öncesine bağlayıp çek,  senet ile mal aldık ve bu malları bayram öncesi tüketip ödemelerimizi yapma düşüncesindeydik. Şimdi ne olacak aldığımız mallar elimizde kaldığı gibi senet ve çeklerimizin günü geldiğinde de bunları ödeyemeyeceğiz ve bunların hepsi icralık olacaktır. Kabine toplantısı sonrasında alınan karar biz esnafı resmen bitirdi, karar yanlış alınmış bir karardır. Eğer bu karar biraz gevşetilmez ise esnaf tamamen yok olur. Allah muhafaza intiharlar ve ölümler gerçekleşir. Eğer ki böyle bir karar alıyorlarsa biz esnaflara destek olmaları lazım. Bu yasaklarda birçoğumuzun elektriği, doğal gazı ve suyu kesilecek, birçoğumuz evimize ekmek bile almayacağız” dedi.

BORCUMUZ OTOMATİKMAN İKİ KATINA ÇIKMIŞ OLDU

Bir diğer esnaflardan Yaşar Yıldırım da; “İnanılmaz zor bir süreç yaşıyoruz. Bizim giyim sektörü olarak, mağazalar olarak, beklediğimiz senede iki gün var. Bayram arifesi ve ondan önceki gün. Tüm umudumuzu ona bağlarız. Arife günlerinde biraz iş yapar, biriken borçlarımızı öder, ufak tefek kenara atarız. Geçen sene bu olmadı, çalışamadık. Para kazanamayınca otomatikman borçlandık. Bu sene ‘En azından bayrama doğru biraz iş yaparız, biriken borçlarımızı öderiz’ dedik. Bu sefer o da olmadı. Bu sefer bizim borcumuz otomatikman iki katına çıkmış oldu’’ sözlerini kaydetti.

DEVLETİMİZ ŞU AN SOSYAL YARDIMLARI SU GİBİ DAĞITIYOR

14 yıllık esnaf Yaşar Ercan, “Milletimiz için hangisi hayırlısı ise o olsun. Eğer ki salgın bu kapanma ile bitecekse 17 gün değil 77 gün kapansın. Bir açılıp kapanması daha kötü. Allah devletimize zeval vermesin, devletimiz şu an sosyal yardımları su gibi dağıtıyor. Allah reisimizden ve devletimizden razı olsun. Önce ki yönetimleri görüyorduk. Yaşım 47 şu an emekli bir insanım. Devlet bana emekli maaşı veriyor. Hayat şartları zor, kanaat edersek hepimiz zenginiz. Kanaat etmesek de hepimiz fakiriz. Ben kendim çocukken sabah bir zeytin ekmek buldu mu havalara uçardım” diye konuştu.

Yıllardır AK Parti’ye oy verdiğini söyleyen esnaf Hüseyin Topal, bu süreçte kendisi gibi binlerce esnafın yalnız bırakıldığına atıfta bulunarak bundan sonra aynı şekilde siyasi tutum almayı düşünmediğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı