Şarjbanklar hizmete sunuldu
Haber
30 Mart 2021 - Salı 13:16
 
Şarjbanklar hizmete sunuldu
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa’da bir ilke daha imza attı, 2016 yılında geliştirilen ve vatandaşların park ve bahçelerde, cadde ve sokaklarda telefonlarını şarj edebileceği güneş enerjisiyle çalışan bank uygulaması Şanlıurfa’da 3 pilot yerde vatandaşların hizmetine sunuldu.
TEKNOLOJİ Haberi
 Şarjbanklar hizmete sunuldu

Gelişen teknolojinin vazgeçilmezleri arasında yer alan ve günlük yaşamımızın büyük bir kısmında önem arz eden gelen akıllı telefonlar ve tabletler işlerimizi büyük oranda kolaylaştırıyor. Vatandaşların park ve bahçelerde, cadde ve sokaklarda telefonlarını şarj edebileceği güneş enerjisiyle çalışan bank uygulaması Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şanlıurfa’da 3 pilot yerde vatandaşların hizmetine sunuldu.

 

2016 yılında şarjbanklar geliştirildi

2016 yılının sonlarına doğru İstanbul'da faaliyet gösteren bir firma, vatandaşların park ve bahçelerde, cadde ve sokaklarda telefonlarını şarj edebileceği güneş enerjisiyle çalışan bank geliştirdi. Aynı zamanda reklam panosu ve aydınlatma olarak da kullanılabilen solar şarjbanklar, belediyelerin altyapı hizmeti sunması halinde internet sağlayıcı olarak da hizmet verebilecek. Piyasaya ilk tanıtımı Avrasya Kent Fuarı'nda gerçekleştirilen akıllı banklar, cadde ve sokakta telefonunun şarjı biten vatandaşların imdadına yetişecek. Akıllı bankların, ayrıca alışveriş merkezi, hastane, otel, üniversite gibi kapalı mekânlarda enerji desteği sağlayarak kullanılabildiği farklı tasarımları da bulunuyor.

 

Farklı tasarımlarda 13 ürün

Aynı özellikte ancak birbirinden farklı tasarıma sahip 13 ürün geliştirdiklerini anlatan firma yetkilisi

Bir arkadaşıyla basit bir düşünceyle projeye başladıklarını ve zamanla geliştirdiklerini ifade edip “Bir, iki ürünle başlamıştık. Bir yıl içinde ürün sayısını 13'e çıkardık. Türkiye’deki Cadde ve sokaklarda, park ve bahçelerde, güneş paneliyle çalışan böyle bir ürün yok. Akıllı banklar, hem iç hem de dış mekânda kullanılabiliyor. Birçok sektöre hitap eden bir ürün. Vatandaşlara, USB hizmetini güzel bir tasarımla sunduk. Vatandaşların cadde ve sokaklarda, park ve bahçelerde, alışveriş merkezlerinde, üniversitelerde, hastanelerde, belediyelerde vatandaşların telefonlarını şarj edecek yeri yok. Vatandaşlar artık, solar şarjbank ile dinlenirken, telefonlarını şarj edebilecekler” Dedi.

 

Urfa’da 3 pilot nokta seçildi

Güneşi en fazla alan illerden biri olan Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi Akıllı şehircilik ve inovasyon Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan güneş enerjisiyle çalışan ‘’Şarj Eden Akıllı Bank’ ’uygulamaları kentte üç farklı pilot bölge seçilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Günümüz teknolojisinin vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar ve tabletler işlerimizi büyük oranda kolaylaştırıyor. Ancak erken biten bataryalar bizi yarı yolda bırakabiliyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşların hizmetine sunulan  ‘’Şarj Eden Akıllı Bank’’  uygulaması bu sorunu ortadan kaldırıyor. Büyükşehir Belediyesi, teknolojik imkânlardan en iyi şekilde yararlanarak yeni projeleri hizmete sunmaya devam ediyor. Şanlıurfa’da halkın yoğun olarak kullandığı alanlardan Novada AVM önü, Kasaptaşı Parkı ve Turgut Özal Parkında hizmete sunulan ve güneş enerjisi ile çalışan akıllı banklar özellikle gençler tarafından çok beğenildi. Dışarıda dolaşırken telefonlarının şarjının bittiğini dile getiren gençler, hizmete sunulan akıllı banklar sayesinde artık telefonlarını şarj edebildiklerini belirterek bu tarz yenilikçi uygulamaların artarak devam etmesini dilediler.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı