“Urfalı çocuklarımız kod yazmada çok yetenekli”
Haber
29 Kasım 2019 - Cuma 10:04
 
“Urfalı çocuklarımız kod yazmada çok yetenekli”
Kuveyt Türk, ortaokul çağındaki öğrencilerin eğitimine katkı sunmak ve gelecek nesilleri teknolojinin yapı taşı olan kodlama eğitimiyle tanıştırmak için başlattığı 1010 Kâşif Projesi kapsamında Şanlıurfa’da öğrencilerle buluştu.
TEKNOLOJİ Haberi
“Urfalı çocuklarımız kod yazmada çok yetenekli”

Yenişehir Ortaokulu öğrencileri, sokak lambalarının yanma prensibinden sensörlü arabaların mesafe kontrol uyarılarına kadar birçok alanda uygulamalı kodlama eğitimi aldı. Kuveyt Türk Dijital Dönüşüm Grup Müdürü Dr. Okan Acar, “Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran teknoloji, ölçüsüz ve sınırsız kullanıldığı takdirde özellikle çocuklarda bağımlılığa neden oluyor. Biz 1010 Kâşif Projesi ile çağımızın gerekliliği olan kodlama ve robotik eğitimini verirken çocuklarımızın teknolojiyi bilinçli ve ölçülü kullanma yeteneklerinin gelişimine de katkı sunuyoruz” dedi.

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşlarından Kuveyt Türk, Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle hayata geçirdiği 1010 Kâşif Projesi ile Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara kodlama ve robotik eğitimi götürüyor. MEB onaylı proje kapsamında, Şanlıurfa Yenişehir Ortaokulu öğrencilerine de kodlama ve robotik eğitim verildi. Kuveyt Türk’ten gönüllü çalışanların yer aldığı proje kapsamında, öğrencilere aktarılan kod senaryolarıyla sokak lambalarının yanma prensibinden sensörlü arabaların mesafe kontrol uyarılarına kadar birçok alanda uygulamalı kodlama eğitimi yapıldı.

 

“Urfalı çocuklarımız kod yazmada çok yetenekli”

28 Kasım 2019 Perşembe günü Şanlıurfa’da düzenlenen eğitime, Kuveyt Türk Dijital Dönüşüm Grup Müdürü Dr. Okan Acar da gönüllü eğitmen olarak katıldı. Çocukların kod yazmaya gösterdikleri ilgiye ve yeteneklerine dikkat çeken Dr. Okan Acar, “Kod yazmak teknolojinin yapı taşını oluşturuyor ve yeni nesilleri geleceğin mesleklerine hazırlamak adına büyük önem arz ediyor. Biz de buradan yola çıkarak ‘Hayallerimizdeki geleceği değerlerimizle kodluyoruz’ anlayışıyla hareket ettik. Türkiye’nin dört bir yanında meraklı kâşiflerimizle buluşuyoruz. Bugün de Urfalı çocuklarımızla bir arada olmanın sevincini yaşıyoruz. Gittiğimiz her okulda olduğu gibi burada da öğrencilerimizin kod yazmaya büyük ilgi duyduklarını ve bu alanda ne kadar yetenekli olduklarını gördük. Bu durum, projemizin geleceği için bizlere ilham verirken ne denli doğru bir iş yaptığımızı da bir kez daha gösteriyor” dedi.

 

“Öğrenciler yalnızca kod yazmayı değil, teknolojiyi doğru kullanmayı da öğreniyor”

Teknolojinin doğru kullanımının önemine dikkat çeken Okan Acar, “Hayatın her alanında sayısız kolaylık sunan teknoloji, ölçüsüz ve sınırsız kullanıldığı takdirde özellikle çocuklarda bağımlılığa dönüşüyor ve risk oluşturuyor. Biz 1010 Kâşif Projesi ile çocuklarımıza kodlama ve robotik eğitimi verirken onların teknolojiyi bilinçli ve ölçülü kullanma yeteneklerinin gelişimini de destekliyoruz. Bu sayede sadece tüketilen değil, üretilen ve yönetilen bir teknoloji anlayışının yaygınlaşmasına katkı sunuyoruz” diye konuştu.

Kuveyt Türk geride bıraktığımız eğitim - öğretim yılında Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Hatay, İstanbul ve Konya’daki 11 ortaokulda öğrencilerle bir araya geldi. Yaz döneminde çeşitli platformlarda çocuklara eğitim düzenleyen Kuveyt Türk, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise şu ana kadar Adana, Ankara, Amasya, Çorum, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Mersin, Muğla, Şanlıurfa ve Tokat’taki toplam 37 okulda meraklı kâşiflerle buluştu.

 

Eğitime katılan öğrenciler, okul arkadaşlarına kodlama eğitimi verecek

Kuveyt Türk tarafından eğitimin sonunda okullara hediye edilen 1010 Kâşif Kodlama Kiti ile çocuklar yazdıkları tüm kodları, maketler üzerinde hayata geçirerek kodlama ve robotik eğitimlerini sürdürüyor. Eğitim alan öğrencilerin okullarındaki diğer öğrencilere kodlama eğitimi vermesi üzerine kurgulanan projeyle okullardaki tüm öğrencilerin kodlama öğrenmesi amaçlanıyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı