Virüs sadece lokanta ve cafelerden mi yayılıyor?
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 10:48
 
Virüs sadece lokanta ve cafelerden mi yayılıyor?
Pandemi kısıtlamaları kapsamında yalnızca paket servis yapmalarına izin verilen lokanta işletmecileri, kısıtlamanın kalkmaması ile ilgili olarak “Virüs sadece lokanta ve cafelerden mi yayılıyor?” söylemleri ile tepkilerini dile getirdiler.
ÖZEL HABER Haberi
Virüs sadece lokanta ve cafelerden mi yayılıyor?

Pandemi döneminin en çok zarar edenleri olarak göze çarpan lokanta, cafe, halı saha ve düğün salonu işletmecilerinin gözü kulağı yapılacak olan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında idi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş ve "15 Şubat'ta köy okulların açılmasını kararlaştırdık. Vakalarda olağan bir artış söz konusu olursa eğitime yeniden ara verilecektir. Özellikle söyleyeyim. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel okulların eğitim öğretiminin 1 Mart'tan itibaren başlaması için hazırlıklara başlanacak" ifadelerinin ardından işletmeciler sitemlerini dile getirdiler. 

 

“Ödemelerimizi yapamıyoruz”
Pandemi kısıtlamaları kapsamında yalnızca paket servis yapmalarına izin verilen lokanta işletmecileri, “Paket servisle en fazla birkaç ay dayanabiliriz” sözleri ile yetkililere seslendiler. Geçmiş dönemde aldıkları kredilerin ödeme günlerinde zorluk çeken işletmeciler sadece paket servisle gelen kazancın işçi maaşlarına ve dükkânlarının kira giderlerini karşıladığını ifade ettiler. Bu süreçte paket servis ile yapılan satışın az olması nedeniyle birçok işletmecinin elemanlarını işten çıkararak işe ara verdiği görüldü. 

 

Virüs sadece lokanta ve cafelerden mi yayılıyor?
Pandemi sürecinde sadece paket servis ile satış yapabilen işletmecilerin bu konudan aşırı muzdarip oldukları gözlemlendi. Toplu taşıma, Pazar yerleri alışveriş merkezleri gibi insanların kalabalık bir şekilde bir arada bulunduğu ortamlarda kısıtlamaya gidilmemesi üzerine “virüsün sadece lokantalarda mı yayıldığı”  sorusunun akıllara gelmesine neden oluyor. 

 

Akbaş, “Kimse vatan millet edebiyatı yapmasın bunun adı zulümdür”
Şanlıurfa’da lokanta işleten Faruk Akbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda lokanta, cafe ve düğün salonları gibi işletmeleri ile ilgili açıklamada bulunmaması üzerine sitemini dile getirdi. Akbaş, “Lokanta cafelere uygulanan yasak herkese adil uygulansaydı baş üstüne derdik. Bir tarafta kongreler yapılıyor, çarşı pazar, AVM’ler uçaklar, toplu taşımalar normal şekilde çalışıyorsa, kimse bana vatan millet edebiyatı yapmasın bunun adı zulümdür.” Dedi. 

“Bizim gücümüz size yetmiyor ama bir mahkeme elbet olacaktır”
Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Akbaş birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Akbaş’ın “Bizim gücümüz size yetmiyor ama bir mahkeme elbet olacaktır” sözleri gündeme damgasını vurdu.  “Bugünkü açıklama çok ağır oldu. Sayın Bilim Kurulu üyeleri, hiçbir alanda bulaşmayan virüsün, sadece cafe ve restaurantlarda bulaştığını tespit ettiğiniz bilim dalının adını merak ediyoruz?  Milyonlarca insanın vebaline girdiniz. Bizim gücümüz size yetmiyor ama bir mahkeme elbet olacaktır.” 

 

“Konfederasyonlar esnafı temsil etmiyor”
Yaşadıkları zor günler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Akbaş’ın hedefinde lokantacıları temsil eden federasyonlarda vardı. Esnafın aidatları ile ayakta duran ve giderlerini bu şekilde karşılayan federasyonların esnafın günden güne batmasına seyirci kalan federasyonlarla ilgili olarak ta Akbaş, Bir restaurant işletmecisi olarak, bizi sözde temsil eden konfederasyon ve bilumum sözde başkanların esnafı temsil ettiğine inanmıyor ve de kabul etmiyorum. Bizim aidatlarımızla kurulan o saltanatın esnaftan bihaber olduğu aşikârdır.

 

HES kodu ile giriş yapılabilir
Uzun süreden beri kapalı olan işletmelerin yaklaşık olarak 10 milyon kişinin evine ekmek götürdüğü cafe, lokanta, halı saha düğün salonu gibi işletmelerde Uçak, otel, toplu taşıma ve AVM’lerde olduğu gibi HES kodu ile giriş yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması durumunda kimsenin mağdur olmayacağı öngörülüyor. 

 

“15 Gün her yer kapatılsın”
Paket servisi yaparak giderlerini karşılayamayacağını belirten işletmeciler, “Bizim SGK’mız var, vergimiz var. Bu şekilde uzun süre dayanamayız” dediler. Kararın yerinde olmadığını belirten işletmeciler  “Bizce virüs lokantalardan yayılmıyor. Yayıldığı yerlerde yoğunluk devam ediyor. Ama bütün kurallara uymamıza rağmen hemen bizim kısıtlamamız devam ediyor. Eğer önlem alınacaksa 15 gün her yer kapatılmalı” ifadelerini kullandılar.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı