Mustafa KOŞAN Başarının sıradanlığı
Yazı Detayı
29 Ocak 2019 - Salı 13:13
 
Başarının sıradanlığı
Mustafa KOŞAN
 
 

 

Başarıyı bizim bulunduğumuz konumdan veya olduğumuz an’dan uzakta görüp bizim dışımızda görme eğilimdeyizdir sürekli.

Başarıyı zeki, çok çalışan ve azimli insanların doğasında varmış gibi inanç geliştiriyoruz ve ya gelişiyor toplum içeresinde bundan kaynaklı kişide korku bilinci oluşuyor, ulaşılması güç bir hal almaya başlıyor başarı ve kişide içsel yetersizlik hali oluşuyor bunun neticesinde başarı karşısında kişi geri plana atıyor kendisini, çünkü ulaşılması meşakkatli bir dağ ve çok sıra dışı bir şeymiş gibi duruyor başarı.

Evet doğrudur zeki çok çalışan ve azimli bu insanlar başarılıdır ancak bu insanların başarıya bakış açısı nedir de bu insanlar başarılıdır şimdi soruyorum.

Nedir başarının ruh hali?

Aslında başarı, başarının sıradanlaşması değil midir bir toplumda, kültürde, ailede ve bireyde.

Hepimiz karşılaşmışızdır bir yerde başarılı bir aileye ve şunu da demişizdir kendimize, ne kadar zeki bir aile, belki de imrenmişizdir o aileye.

O aile için başarı doğaldır, ancak o başarı onların doğası değildir bu aile kendi iç dinamiklerinde başarıyı normal seviyeye getirmiştir onların ruh hallerinde başarı çok sıra dışı ve ulaşılması güç olan bir dağ değildir aksine başarılı bireylerinde, başarı gayet sıradan ve ulaşılması kolay olan bir dağ bilincine sahiptirler.

O zaman BAŞARI, Başarının sıradanlaşmasıdır TOPLUM da

BAŞARI’nın normalize olmasıdır KÜLTÜR de

BAŞARI’nın olağanlığıdır BİREY de.

 
Etiketler: Başarının, sıradanlığı, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı