Şükrü ASLAN Bugün de Şirk/Müşrik Var mıdır?
Yazı Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 12:44
 
Bugün de Şirk/Müşrik Var mıdır?
Şükrü ASLAN
 
 

Şirk kelimesi Arapçadır ve "Şerike Yeşrekü" fiilinin kökü olan "Şirk" kelimesinden gelmektedir, aynen Arapçada olduğu gibi telaffuz edilir ve yazılır.

Şirk kelimesi "Birini bir işe ortak olması" demektir. Mesela bu manada Kuran'da "Bana gösterin bakalım o putlarınızı, hani onlar dünyada var olan neyi yarattılar ki? Yoksa onların göklerde mi Şirk/ORTAKLIKLARI var?". Ahkaf suresi 46/4.

Müşrik kelimesi ise, Şirk işini/fiilini yapmaktır, yani bir kişinin başka bir kişiyi veya bir varlığı her hangi bir şeyde veya işte Allah'a ortak yapmaktır/ ortak koşmaktır.

Yalnız burada ilk önce günümüz anlayışında Şirkin nasıl yanlış anlaşıldığını görelim, ta ki ileride vereceğimiz ayetler anlaşılsın; yoksa pek çok insan bugün Kuran'ın Müşrik dediği kişilerden olduğu halde farkında değil ve kendini Müslüman zannediyor:

İslam akidesinde Kuran'dan süzülerek en büyük "Asl/kaide" kabul edilen / Allah'tan başka bu kainatta/Evrende sözü geçerli olan yoktur:

a) Mesela bir insan suyu süte çevirebilir demek, şirktir. Çnkü suyun süte çevrilmesi, bir kanuna bağlıdır ve onu ancak Allah her hangi bir canlının metabolizmasında yaratırsa olur. Hiçbir hoca, hiçbir Seyda, hiçbir şeyh, hiçbir evliya bunu yapamaz. Eğer bir Müslüman bunu iddia ediyorsa, o insan müşriktir. Çünkü Allahtan başka da birinin bu Evren Kanunlarında Allah'a ortak olduğunu iddia etmiş, inanmış demektir.

b) Mesela birisi falanca hoca efendi arabayı benzinsiz yürütebilir dediği zaman müşrik olmuştur, çünkü arabanın yürümesi için onu götürecek bir enerjiye ihtiyacı vardır, o enerji olmadan birinin o arabayı yürüttüğünü iddia etmek, Allah'a birini o kanunda ortak/şerik yapmaktır, yani o insan Müşriktir.

Mesela birisi dese ki benim şeyhim demiri altına çevirir, o insan müşriktir, yani birini kâinatın tabii, Kimyevi ve fiziki kanunlarında ortak yapmıştır, yani -Arapça ifadesiyle- Müşriktir.

Kısacası: Kim bir insanın veya başka bir varlığın, Allah'tan başka bu kainat kanunlarına Hükmettiğini iddia etse, o insan müşriktir, Allah'a da inansa, namaz da kılsa, oruç ta tutsa, hacca da gitse..

Şimdi bu konu hakkında Kuran'dan birkaç örnek vererek meseleyi değerlendirelim, sonra da neticeyi görelim: Meali: Eğer onlara (Müşriklere):"Gökleri ve yeri yaratan kimdir?" diye sorarsan hiç tereddütsüz "Allah'tır!" derler. De ki: "Allah'ı bırakıp taptıklarınızın ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğer Allah bana bir zarar vermek istese, bu (hayali güçler) O'nun vereceği zararı önleyebilirler mi? Yahut bana rahmet dilese O'nun rahmetini (benden) esirgeyebilirler mi?" De ki: "Allah bana yeter! (O'nun varlığına) emin olanlar, (yalnızca) O'na güven duyarlar". Zümer 39/38

Bu ayette müşrik ne diyor? Yer ve gökleri yaratan Allah'tır diyor, ama kendi putunun da bu kainat kanunlarında Allah'a ortak olduğunu iddia ediyor. Ama devamında: taptıklarınız ne kimseye zarar, ne de fayda verebilir, hala anlamayacak mısınız?  Meali: (Çoğu insana) olduğu gibi, şayet onlara da "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı (kendi koyduğu yasalara) tabi kılan kimdir?" diye soracak olursan, hiç tereddütsüz "Allah'tır!" derler. O halde zihinleri nasıl da tersyüz oluyor! Ankebut 29/61

Meali: Peki kimdir, gökleri ve yeri yaratan ve sizin için gökten su indiren? Öyle bir su ki, onunla, sizin bir tek ağacını bile yetiştiremeyeceğiniz görkemli bağlar, bahçeler yeşertiyoruz! Allah'la beraber başka bir tanrı, öyle mi? Hayır, hayır, (böyle düşünenler) yoldan çıkmış kimselerdir! Neml 27/60

Bu ayetler gibi Kuran-ı Kerimde Ş-r-k maddesi tam 140 defa geçiyor ve çoğu müşrik denilen ve başka insanları veya varlıkları Evrensel Kanunlarda Allah'a ortak yapanlar hakkındadır.

Onun için bugün yeryüzünde müşrik aransa, belki de sadece Müslümanlar arasında ve İslam dışında da bazı sapık dinlerde bulunabilir. Çünkü ne kapitalist, ne komünist, ne sosyalist, ne deist, ne de ateist gibi gruplarda artık Allah'tan başka Evren kanunlarına hükmeden inanç ve anlayış yoktur. Bu durum sadece Müslümanlarda var. Dolayısıyla Müslümanların her grubunda az çok bu şirk hâkimdir ve dünyada Müslüman olduğunu iddia edenlerin 85-90'ı civarında maalesef müşriktir…

 
Etiketler: Bugün, de, Şirk/Müşrik, Var, mıdır?, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı