Şükrü ŞAHİN Domates, biber, patlıcan
Yazı Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 13:43
 
Domates, biber, patlıcan
Şükrü ŞAHİN
 
 

Son günlerde haber programlarında genç muhabirlerin ellerine patlıcan, domates, biber alıp semt pazarlarını dolaşarak haber yapmaları çok dikkatimi çekti. Burada anlatılmak istenen pahalılıktan ziyade başka bir şey gibi geliyor.
Sanki birileri organize olmuş top yekûn Pazar tezgâhları üzerinden bir oyun tezgâhlıyor gibi geliyor bana, mevsiminde olmayan her sebze meyve pahalı olarak manava pazara gelir çok isteyen, canı çeken ucuz, pahalı demez alır yer.
Bu pahalılıktan ziyade toplumu provoke eden bir olay gibi gözüküyor.
Kış mevsiminde mutfaklarımızda kullandığımız domates, biber, patlıcan sonbaharda alınır, kurutulur kilerlerde saklanır. Kuru sebzeyle yapılan yemeklerin mutfağımızda özel bir yeri ve ap ayrı bir lezzeti vardır. Dolayısıyla bu mevsimde bu sebzelerin tazesine pek de ihtiyaç duyulmaz.
Şimdiye kadar ülkemiz üzerinde emperyalist alçaklar o kadar enteresan olaylar planladılar ki şeytan bile onlara alkış tuttu. Piyasada en büyük belirleyici olan dolar kuru düştü. Ama her nedense gıdada zamlar düşmedi, sebze meyve fiyatları hala tırmanışta bunu anlamak ta çok zorlanıyorum.
Toplumu mutfaktan vurmak istiyorlar, soframızdan vurmak istiyorlar, aklınıza şöyle bir soruda gelebilir piyasada her şey almış başını gidiyor görmüyor musun daha nasıl olacak gibi serzenişte bulunabilirsiniz.
Evet, görüyorum ama asıl mesele sebze fiyatlarının alıp başını gitmesi değil, bu noktadan insanlarımızı çıldırtmak.
Ne yaparsanız yapın, hangi oyunu tezgâhlarsanız tezgâhlayın tutturamayacaksınız, kaybeden, çıldıran yine siz olacaksınız.
Şu anda güz mevsiminde alıp kuruttuğumuz domatesimiz, patlıcanımız, biberimiz kilerlerimizde mevcut hem de tazesinden daha lezzetli bunları lezzeti afiyetle yerken sizlerde hasedinizden çatlayın.

 
Etiketler: Domates,, biber,, patlıcan,
Yorumlar
Haber Yazılımı