Mehmet AĞASLAN İbrahim Toru
Yazı Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 13:39
 
İbrahim Toru
Mehmet AĞASLAN
 
 

Yakalandığı Koronavirüs yüzünden aramızdan ayrılan Kanal Urfa TV Yönetim Kurulu başkanı İbrahim Toru’nun ölümü tüm Şanlıurfa’yı yasa boğdu. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar, adını dünyaya duyurmak istediği Kanal Urfa TV ismi ölümünün ardından Twitter’de TT olmuş ve Türkiye’nin gündemine girdi.  Koronavirüs salgınına rağmen onu son yolculuğunda yalnız bırakmayan binlerce kişi… Peki, neydi bu İbrahim Toru sevdası? Virüsün bu kadar yaygın olduğu bir dönemde virüsten dolayı hayatını kaybeden birinin cenazesine katılmak, belki de virüse bulaşacağını bile bile oraya gitmek. Dışarıdan bakılınca belki de akla mantığa sığmayan bir olay gibi gelebilir. Demek ki İbrahim yaptıkları ile taraflı tarafsız herkese kendini sevdirmişti, Nemrudilere inat Urfa’nın kalkınması, tanıtımının yapılması için gayret etti. Onu anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğine inanıyorum. O doğduğu yeri unutmayan, doğduğu mahalleye, doğduğu şehre yani Urfa’ya âşık biriydi. Urfa aşığı İbrahim Toru’yu anlatmak için işte, Alçak gönüllü, mütevazı, güler yüzlü, tatlı dilli, inançlı gibi kelimeleri kullanmak yerine Şanlıurfa’da öğretmenlik yapmış ve İbrahim Toru’yu en güzel şekilde anlatan tarif eden paylaşımını sizlerle paylaşmak istedim. İşte o öğretmenin ağzından İbrahim Toru; Urfa merkeze atandığım ilk yıl Yavuz Selim İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeniyim. Öğrenci sayısı 3000 e yakın, sınıf mevcutları 50-60 arası. Bir gün son derste sınıfa bir genç geldi, elinde kocaman iki siyah poşet Kendini tanıttı, İbrahim’i duydum. Urfa burası 10 kişiden 8' ya İbrahim ya Halil olur. Soyadı tuhaf geldi. Poşetlerdeki oyuncakları çocuklara vermek için izin istedi. Çocuklar eve büyük mutlulukla gittiler. İbrahim Toru'yu o zaman tanıyan az. Toru Toys markasını bilen de yok. Urfa’da Eyyubiye İlçesi; göç alan, mevsimlik tarım işçiliğin en yaygın olduğu, okula devamsızlığın en fazla olduğu mahalleydi ( o zaman mahalleydi) Yıllar geçti, Toru Toys büyüdü, İbrahim Toru hiç bir zaman çizgisini bozmadı. Elinde ilin en büyük TV kanalı vardı. Okullara yardım ederken medya ordusu ile gelmedi, yardımını hep gizli yaptı... Kısacası Urfa deyimi ile İbrahimi biriydi. Urfa’nın başı sağ olsun.

 

Ayrıca İbrahim Toru’nun kendi yazdığı “Şeytanın yenildiği şehir Şanlıurfa” başlıklı köşe yazısında Urfa’ya olan aşkını bakın nasıl anlatmış, “Şanlıurfa’yı tanımanız için doğa güzelliği olan sakin şehir Halfeti’yi, bereketli Harran Ovasını, Akçakale’deki bereketli pamuk tarlalarını, Hilvan’ın güzelliğini, Siverek- Karacadağ’daki doğal hayvancılığı, Viranşehir’in tarımını ve Eyüp Nebi Hazretlerini, dünyanın en büyük çiftliği olan Ceylanpınar çiftliğini, Bozova, Yaylak ve Atatürk Barajını, Suruç ovasının ve narını, inanç ve kültür abidesi Balıklıgöl’ü Dergâh’ı, Eyübiye’yi, Göbeklitepe’yi, Şanlıurfa’nın gelişen yüzü olan Karaköprü’yü, Şanlıurfa’dan batıya köprü olan Birecik ve Fırat Nehrini, Şanlıurfa’nın çalışkan ve fedakâr insanlarını bilmeniz lazım.

Şanlıurfa demek; aşk, sevgi, birlik, beraberlik, sağduyu, genleri sağlam yiğit insanlar demektir. Haksızlık karşısında susmayan, her zaman dik duran insanları ile ünlüdür bu şehir. Boş konuşmayı sevmeyen, sessiz ama haksızlığın karşısında susmayan, onurlu, şerefli, merhametli, Allah korkusu taşıyan, özlem ve hasret kokan, yüreği ve sesi yanık, yöresel giyim kuşamını kültürüyle yaşatan, farklı dillerin yaşadığı, maneviyata sahip insanların yaşadığı insanların şehridir. Şanlıurfa tarihtir, tarihe ışık tutan şehirdir. Şanlıurfa Peygamberle şehridir. Şanlıurfa’nın maneviyatı büyüktür. Maneviyatı ile dünyaya örnek olmuştur. Şanlıurfa’nın maneviyatı nedeniyle şeytan bu şehirle çok uğraşmıştır. Ancak şeytan bu şehirde her zaman yenilgiye uğramıştır.

Şanlıurfalı olmak bir ayrıcalıktır. Şanlıurfa’da yaşamak bir sanattır. Aşk üç harften, Urfa dört harften, sevgi beş harften oluşur. Aşk ve sevginin ortasında Şanlıurfa vardır. Şanlıurfa bir denge, bir terazi gibidir.

 Şanlıurfalı olmak bir ayrıcalıktır. Şanlıurfa’da yaşamak bir sanattır. Aşk üç harften, Urfa dört harften, sevgi beş harften oluşur. Aşk ve sevginin ortasında Şanlıurfa vardır. Şanlıurfa bir denge, bir terazi gibidir.

 
Etiketler: İbrahim, Toru,
Yorumlar
Haber Yazılımı